HDP: Provokatörlerin çadırlarına izin vermeyeceğiz

HDP Genel Merkezi önünde çadır kuracağını açıklayan Mehmet Laçin’e ilişkin açıklama yapan HDP MYK, Genel Merkezi’miz önünde kurulması planlanan kumpas çadırına kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İzmir’den yola çıkan ve HDP Genel Merkezi önünde kamp kuracağını açıklayan Mehmet Laçin’e ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sabah saatlerinden bu yana Genel Merkez önünde çok sayıda polis bekletilirken, partililer de binada bekledi.

HDP Genel Merkezi önünde polislerin ve partililerin bekleyişi devam ederken, HDP MYK tarafından “Provokatörlerin çadırlarına izin vermeyeceğiz!” başlığıyla açıklama yayımlandı.

Yapılan açıklamada, HDP İzmir il binasına yapılan saldırıda katledilen partili çalışan Deniz Poyraz hatırlatıldı. İktidar ve emniyetin desteği ile provokasyon yapıldığı vurgulanan açıklamada, HDP’yi sahiplenme çağrısı yapıldı.

HDP MYK tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İki yılı aşkın bir süredir iktidarın kirli propagandası ve emniyetin desteği ile parti binalarımızın önünde provokasyonların geliştirilmek istendiği bilinmektedir. Bu provokasyonlardan biri de İzmir’de parti üyemiz Deniz Poyraz’ın katledilmesine giden süreci tetikledi.

SORUMLULUKLARINI GİZLİYORLAR

Toplumsal meşruiyetini kaybeden iktidar bünyesindeki güç odakları, insanları manipüle etmekte ve partimize saldırı zemini hazırlamaktadır. Bizler bu provokasyonları sadece partimize dönük değil bir bütün olarak demokrasiye karşı yapılan saldırılar olarak tanımlamaktayız. Partimizin sahip olduğu güçle mücadele edemeyen iktidar gerçekle alakası olmayan gündemler yaratmakta ve kendi sorumluluklarını gizlemeye çalışmaktadır.

KUMPAS PEŞİNDELER

İzmir İl Örgütü binamız önünde provokatör olarak bulundurulan ve Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen bir şahsı şimdi de Genel Merkezi’miz önüne yönlendirenler daha büyük kumpaslar peşindedir. Partimize karşı saldırıları geliştiren AKP-MHP ittifakı bilmelidir ki, emniyetin desteği ile organize edilen ve Genel Merkezi’miz önünde kurulması planlanan kumpas çadırına kesinlikle izin vermeyeceğiz.

HDP'Yİ DAHA GÜÇLÜ SAVUNMA ÇAĞRISI

Partimize yönelik saldırılar, Türkiye demokratik mücadelesini hedef almaktadır. Demokrasi ve barışı savunmak için tüm halklarımızı ve partililerimizi bu kirli tezgâhın önünde durmaya ve HDP’yi daha güçlü savunmaya çağırıyoruz."