‘Kadın Zamanı’ şiir kitabı çıktı

Dilan Malatya’nın ‘Kadınların Zamanı’ adlı şiir kitabı Meyman Yayınları tarafından basıldı. Kitap, gerillanın duygu ve yaşadıklarını bu kez mısralarla okuyucuya ulaştırıyor.

KADIN ZAMANI

176 sayfadan oluşan kitaptaki mısralarda kimi zaman bir romandaymışsınız gibi sürükleniyorsunuz zaman tünelinin içinde. Kimi zaman patikalarda yürüyor, kimi zaman ateşin közlerinde anılara dalıyorsunuz. Kimi zaman da Halep’te direnen savaşçıların mevzilerine, kimyasalla şehit düşen gerillaların son anlarına gidiyorsunuz.

Newaya Jin’in katkılarıyla basıma hazırlanan kitapta, kendisi de bir gerilla olan Dilan Malatya’nın kavga, yurtseverlik, kadın olmak, yoldaşlık, özlem, ütopya, güneş, sevgi, bağlılık gibi birçok duygu ve yaşanmışlığı içeren 189 şiiri bulunuyor.

Çağın sloganı ‘Jin Jiyan Azadî’ye atıfta bulunulan önsözde şunlar belirtiliyor:

“Duyguların en temiz ve yalın halini yaşayanlardır gerillalar. Duygularının yüceliğinde mücadele yürütür ve yine duygularının arılığında gelecek ütopyalarını örer, bu uğurda yılmadan kavgayı büyütür gerilla. Bu yüce kavga gerillanın kaleminden kimi zaman şiir olarak dökülür mısralara, damlar yürek dünyasına…

Kendisi de bir gerilla olan ve uzun yıllardır yılmadan bu kavgada yer alan Dilan Malatya’nın naif yüreğinden dökülen mısraları okuyacağız ‘Kadınların Zamanı’nda. Şiirlerde kadın gerillaların duygularına; yurtseverlik, özgürlük, mücadele, özlem, sevgi yüklü duygularına tanık olacağız. Okuyucunun da bu duygularda kendini bulacağını ümit ediyoruz. Tam da ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sihirli formülünün tüm dünya kadınlarının ruhuna dokunduğu böylesi bir dönemde ‘Kadınların Zamanı’ diyen ve dünyayı değiştirmeye soyunan savaşçı kadınları göreceğiz. O’nun mısralarında dile geldiği gibi:

‘Şimdi bizim zamanımız!

Şimdi kadınların zamanı!”

15 Haziran’da Duisburg’ta yapılacak olan Zilan Kadın Festivali’nde ilk olarak okuyucuyla buluşacak olan ‘Kadınların Zamanı’ şiir kitabını, Meyman Yayınları’ndan, pirtukxane.net adresinden temin edebilirsiniz.