Avrupa’da gençlerden tecrit, işgal saldırıları protestosu-YENİLENDİ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit Avrupa’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Almanya’nın başkenti Berlin, Duisburg, Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers le Bel ile Drancy banliyölerinde düzenlenen eylemlerle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve Türk devletinin Güney Kürdistan’a düzenlediği işgal saldırıları protesto edildi.

BERLİN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit Almanya’nın başkenti Berlin’de protesto edildi. Kürt gençlik örgütü TCŞ çağrısıyla Berlin Alexanderplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar CPT’ye çağrı yaptı.

“CPT tecride karşı harekete geç” çağrısı yapan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi üzerindeki tecrit gittikçe ağırlaştığını, avukatların sadece son dört ay içerisinde kendisiyle görüşmek için 68 başvuru yaptığını ancak başvuruların hiçbirine yanıt verilmediğine dikkat çekildi.

“Durum kritiktir. Başta Kürt gençleri olmak üzere tüm Kürdistanlıları Önder Apo için harekete geçmeye çağırıyoruz! CPT sorumluluklarını yerine getirmelidir” diyen Kürdistanlılar sık sık “Biji Serok Apo”, “Es lebe Öcalan”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarını attı.

VILLIERS LE BEL

Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers le Bel banliyösünde de TCŞ ve TekoJIN aktivsitleri de tecridi protesto etmek amacıyla BM’ye mektup gönderdi.

Eylemde Türk devletinin işgal saldırıları da protesto edildi.

DRANCY

Paris’in Drancy banliyösünde TCŞ aktivistleri, “Onurumuzu Koruyoruz” şiarıyla ilgili bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

Drancy Kürt Kültür Merkezi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, “Şehîdên me rûmeta me ne, ronahîya pêşeroja me ne!” pankartı ile birlikte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini açtı ve bir dakikalık saygı duruşu ardından yürüyüşe geçti.

Yürüyüşte sık sık, “Şehit namirin”, “Bê Serok jiyan na be”, “Öcalan’a özgürlük” ve “Katil-Diktatör Erdoğan” sloganları attı.

Yaklaşık bir saat süren yürüyüş, Drancy belediyesinin önünde bir miting ile devam etti. Yapılan konuşmalarda “Şehitleri sahiplenmek Önder Apo’yu sahiplenmektir” mesajı verildi.

Açıklamada, 28 Temmuz’da ABD Konsolosluğu önünde yapılacak olan eylemede, Paris ve çevresinde yaşayan Kürdistanlı ve dostlarına da katılım çağırdığında bulunuldu.

Eylem sloganlar sona erdi.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde de TCŞ ve TekoJIN aktivistleri, “Werin Cenga Azadiyê” hamlesi kapsamında kentin işlek caddelerinden birine “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart astı.