Bremen’de ‘Faşizme geçit yok’ yürüyüşü

Almanya’nın Bremen kentinde yarın yapılacak olan yerel secimler için, “Faşizme geçit yok” şiarı ile bir yürüyüş düzenlendi.

4 ayrı koldan başlayan yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Bremen’deki Kürdistanlıların da yoğun bir şekilde katıldığı yürüyüş, birçok demokratik kurumlar tarafından organize edildi.

Yürüyüşte tertip komitesi adına yapılan konuşmada, Bremen eyaletinde yerel seçimler yaklaşırken, AFD ve BIW ile tekrar sağcı iki partinin toplumsal bir tehdit olduğu belirtildi.

Bremen’deki Kürdistanlıları temsilen ise Dilan Koç bir konuşma yaptı. Kürtlerin faşizmin ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini söyleyen Koç “Bu zihniyetten kaynaklı yüzlerce Kürt öldürüldü” dedi.

Açlık grevi ve ölüm orucu direnişlerine de dikkat çeken Koç, faşizmden korkmadıklarını ve mücadelelerini yükseltebilmek amacıyla başlatılan direnişlerin faşizme dur demeyi hedeflediğini de vurguladı.

“Özgürlüğümüzün sembolü olan Sayın Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var” diyen Koç, tecridi kırmak için faşizmi yenmek gerektiğini, yarın yapılacak seçimlerde de faşist zihniyetli partilere oy verilmemesi gerektiğini belirtti.