‘Covid-19 ve savaş ekseninde Türkiye’de izin yapmayalım’

KCDK-E Sağlık Komitesi. Covid-19 salgını ve savaş ekseninde Türkiye’de izin yapmama çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan KCDK-E Sağlık Komitesi Almanya başta olmak üzere, Avrupa’nın birçok ülkesinde okulların tatile girmesiyle birlikte izin sezonunun başladığına dikkat çekerek, şunları belirtti:

“Ülke özlemi ve orada yaşayan ailelerin hasretiyle birçok insanımız şimdiye kadar bu dönemde Kürdistan'a gitmeye hazırlanmaktaydı. Ancak 2020 yılı izin sezonu Covid-19 pandemisinden dolayı diğer yıllardan farklıdır.

Türk devletinin dört parçadaki halkımıza karşı yürüttüğü savaş Türkiye'de izin yapmamak için başlıca nedendir.

Buna Covid-19 pandemisinin yarattığı sonuçlar ve koşullar da eklenince KCDK-E sağlık komitesi olarak halkımıza ülkede izin yapmaktan vaz geçme çağrısı yapıyoruz.

Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Türkiye'ye seyahat uyarısı yapmaktadır. Ülkeye gidip gelen insanlar için bu dönüşten sonra 14 gün karantina uygulamasını beraberinde getirir. İzin sürecinde yeni dalganın gelmesiyle birlikte tekrar kısıtlamalara da gidilerek belli ülkelerden Avrupa'ya giriş de yasaklanabilir. Böylelikle zamanında işe/okula dönmeme riski de mevcuttur.

Türkiye'nin Covid-19 eksenli sağlık politikası başından beri Tabipler Birliği'nin de defalarca dile getirdiği gibi uluslararası standartlardan yoksundur. Kürdistan illeri başta olmak üzere tüm Türkiye'de salgın artarak devam etmektedir. Cizre'deki gelişmeler özellikle Kürtler açısından durumun vahşi boyutunu gözler önüne sermektedir.

Sağlığınız / sağlığımız için ülkede izin yapmaktan vazgeçin.

Bunların dışında hastalığın bulaşmaması için başta mesafe ve el hijyeni olmak üzere sıkça dile getirdiğimiz tedbirler geçerliliğini korumaktadır.”