ABD ile Çin arasında ek uzlaşı yok!

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarında sona gelindiğine dair umutlar, ek gümrük vergilerinde uzlaşma sağlanamadığı açıklamasıyla yine ertelendi.

ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin ile ticaretten sorumlu temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Aralık ayındaki uzlaşıya ek olarak ilerleme sağlanmadığı duyuruldu. Aralık ayında uzlaşılan ‘ilk aşama’ anlaşmanın detaylarının bugün (15 Ocak) duyurulacağının belirtildiği açıklamada, buna Çin’in ABD’den ithal ettiği ürünlerin miktarlarına dair gizli bir ekin dahil olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, Beyaz Saray’da imzalanacak olan ‘ilk aşama’ anlaşmaya daha önce karşılıklı getirilen ek gümrük vergilerinin düşürülmesine dair yazılı veya sözlü bir uzlaşmanın olmadığının altı çizildi. Açıklamada, aksi iddiaların ‘kategorik olarak yalan’ olduğu savunuldu.

1,5 YIL ARADAN SONRA UZLAŞILMŞTI

2017 başında göreve gelen ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaretin ülkesi aleyhine olduğu gerekçesiyle bu ülkeden ithal ürünlere ek gümrük vergileri getirme vaadinde bulunmuştu. Bu vergileri 2018’den itibaren aşamalı olarak hayata geçiren Trump’a cevap olarak Çin’den de benzeri ek vergiler getirilmişti.

İki ülke arasındaki dış ticaretin dörtte üçü kadarını Çin’in ihraç ettiği ürünler oluşturuyor. Trump, ABD’nin dış ticaret açığının önemli bir kısmını oluşturan Çin’le ticari ilişkileri ülkesi lehine değiştirmeyi vaat ediyordu. Ancak aradan geçen 1,5 yıllık süreçte henüz bu yönlü bir değişim yaşanmış değil.

ABD’nin dış ticaret açığının önemli bir kısmını oluşturan Çin’le ticaretine ilişkin iki ülke arasında Aralık ayında uzlaşıya varılmış ve ‘ilk aşama’ olarak bazı ek vergilerin azaltılacağı ilan edilmişti.