Kırgızistan Cumhurbaşkanı istifa etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, tartışmalı seçimlerin ardından yaklaşık iki haftadır yaşanan siyasi kaosa son verme umuduyla istifasını sundu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, "İktidara asılmıyorum, vatandaşlarının üzerine ateş açarak kan döken cumhurbaşkanı olarak Kırgızistan Tarihi'ne geçmek istemiyorum" dedi.

Ceenbekov, geçen hafta ülke istikrara kavuştuğunda iktidardan çekileceğini belirtmiş, Çarşamba günü de yeni seçimlerin sonuçlarını bekleyeceğini söylemişti.

4 Ekim'deki seçimlere hile karıştırıldığı ve oyların satın alındığı tepkisiyle, şiddetli protesto eylemleri yaşanmış, farklı muhalif gruplar çok sayıda kamu binasını işgal etmişti.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı, Parlamento tarafından seçilen yeni Başbakan Sadir Carapov'un baskısı ile istifasını sundu. Milliyetçi Başbakan, Ceenbekov'un derhal istifa etmesini istiyordu.

İstifacı Cumhurbaşkanı ayrıca Carapov ve diğer siyasi grupları, taraftarlarını sokaklardan çekmeye çağırdı.

Sadir Carapov, geçen hafta başına kadar, bir bölge valisinin rehin alınmasına katıldığı için uzun süre cezaevinde kaldı. Seçimlerden sonra yaşanan kaos ardından mahkumiyeti iptal edildi, hemen ardından da başbakanlık görevine getirildi.

Kırgızistan, Orta Asya eski cumhuriyetlerinin en çoğulcu ama aynı zamanda en istikrarsız ülkesi olarak değerlendiriliyor. Bağımsızlığından bu yana iki devrime ve üç cumhurbaşkanının hapse atılması veya sürgün olmasına tanıklık etti.