Libya üzerine Berlin Konferansı 19 Ocak’ta yapılacak

Libya krizine ilişkin bir çok kez ertelenen uluslararası konferans, sonuç olarak 19 Ocak günü Berlin’de yapılacak.

Birlemiş Milletler öncülüğündeki Berlin konferansına, bir çok ülke davetli ancak Libyalı tarafların katılımı konusu netlik kazanmadı.

Ülkenin doğusunu kontrolünde bulunduran Halife Hafter ile batısındaki Trablus merkezli hükümetin başından bulunan Fayez el Sarraj, katılıp katılmayacaklarını henüz bildirmedi.

Almanya tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre konferansa ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo, İtalya, Mısır, Cezayir, BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği davet edildi.

Konferans, BM’nin Libya temsilcisi Ghassam Salame’nin çabalarının bir sonucu olarak yapılacak. Bu süreç üç aşamalı olarak ifade ediliyor. Birinci aşama, derhal ateşkes yapılması, ikinci aşama Libya’da aktif olan ülkelerin çekilmesi ve BM’nin silah ambargosunun güçlendirilmesi, üçüncü aşama ise sadece Libyalılar arası bir barışçıl çözüme ulaşılması.

Libya, 2011’de Muammed Kaddafi rejiminin NATO tarafından kanlı bir şekilde devrilmesinden bu yana çok parçalı bir yapı ve kaos içerisinde bulunuyor. Mevcut durumda ülkenin doğusunu Tobruk merkezli olmak üzere Halife Hafter güçleri, batısını da Trablus merkezli Birleşmiş Milletler’in de tanıdığı İslamcı yapılardan oluşan Ulusal Birlik Hükümeti yönetiyor.

Halife Hafter güçler, Nisan 2019’dan beri Trablus’u almak için operasyon halinde. Geçtiğimiz hafta, stratejik önemdeki Sirte kenti de Hafter güçlerinin denetimine geçti. İki güç arasındaki çatışmalar dokuz ayı aşkın bir süredir, Trablus kapılarında sürüyor.

Libya’daki çatışmada Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Ürdün ve Fransa Hafter güçlerinin yanında yer alırken, Türkiye ve Katar Trablus hükümetini destekliyor. Türk devleti Libya krizine açık bir şekilde BM silah ambargosunu ihlal ederek, Trablus merkezli Müslüman Kardeşlere silah, zırhlı araç, dron, DAİŞ-El Nusra karışımı çete grupları ve kendi askerlerini gönderiyor.


Ankara rejimi ve Rusya’nın çağrısı ile 13 Ocak Pazartesi günü ateşkes anlaşması yapmak üzere Hafter ve El Sarraj, Moskova’ya ziyarette bulundu. Ancak Hafter anlaşmayı imzalamadan ayrıldı. Ateşkes anlaşması Türk devletinin Libya’daki askerlerini çekmesi ve Trablus ile Ankara arasında Kasım sonunda yapılan anlaşmaların iptalini içermediği için Hafter’in böyle bir karar aldığı bildirildi.