Mekke’de 323’ü Mısırlı olmak üzere en az 577 hacı öldü

Müslümanların Suudi Arabistan'ın Mekke kentine yaptıkları büyük hac ziyareti sırasında büyük çoğunluğu sıcağa bağlı hastalıklardan olmak üzere en az 323 Mısırlı hacının öldüğü bildirildi.

AFP’nin haberine göre Arap diplomatlardan biri, bir kalabalık hareketinde yaralandıktan sonra ölen bir hacı dışında "hepsi sıcağa bağlı hastalıklardan öldü" dedi.

Mısırlı yetkililer hac ziyareti sırasında 323 Mısırlı hacının öldüğünü belirtirken, diplomatlara göre en az 60 Ürdünlü de hayatını kaybetti ve bu sayı Amman tarafından daha önce açıklanan 41 kişilik resmi ölü sayısından daha fazla.

AFP, bu ölümlerle birlikte çeşitli ülkeler tarafından açıklanan hacda ölenlerin sayısı 577'ye ulaştığını bildirdi.

Diplomatlar 550 cenazenin Mekke'nin en büyük morglarından birine götürüldüğünü belirtti.

Mayıs ayında yayınlanan bir Suudi araştırması, hac ibadetinin iklim değişikliğinin etkilerinden giderek daha fazla etkilendiği uyarısında bulunarak, ritüellerin gerçekleştirildiği yerlerdeki sıcaklıkların her on yılda bir 0,4 santigrat derece arttığını ortaya koymuştu.

Suudi yetkililere göre bu yıl hacca 1,6 milyonu yurtdışından olmak üzere yaklaşık 1,8 milyon hacı adayı katıldı.

Her yıl on binlerce hacı resmi vize almadan hacca katılmaya çalışıyor ve bu da Suudi yetkililer tarafından kurulan klimalı tesislere erişimlerini engelliyor.

AFP'nin görüştüğü diplomatlardan birine göre, Mısır'daki ölü sayısı, izin belgesi olmayan hacıların varlığı nedeniyle önemli ölçüde arttı.

Bu yıl ölüm vakası bildiren diğer ülkeler arasında Tunus, Endonezya, İran ve Senegal de bulunuyor.