Son Dakika: Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını

17 kurumdan tutsak Gazeteci Dicle Müftüoğlu için çağrı

17 kurum, bugün duruşması görülecek DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu için tahliye çağrısı yaparak, gazetecilik faaliyetlerinin uygunsuz bir biçimde ‘terörizmle’ ilişkilendirildiğini vurguladı.

Ankara'da 3 Mayıs 2023 tarihinde tutuklanan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Dicle Müftüoğlu hakkında açılan davanın 3'üncü duruşması bugün görülecek. Duruşma, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

17 uluslararası gazeteci ve insan hakları örgütü, duruşma öncesi Dicle Müftüoğlu'nun tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

Açıklamada, "Gazeteci Dicle Müftüoğlu, uluslararası hukuk standartlarını ve basın özgürlüğünü açıkça ihlal eden bir davada, temelsiz terör suçlamalarıyla dokuz ayı aşkın bir süredir haksız yere tutuklu bulunuyor" denildi.

Açıklamada şunlar da belirtildi: "Mahkemede Müftüoğlu'na yöneltilen suçlamalar hiçbir inandırıcı kanıtla desteklenmemiştir. Müftüoğlu'nun davası, hükümeti eleştiren gazetecileri susturmak için kullanılan ağır yargısal gözdağının ders kitabı niteliğinde bir örneğidir. İddianame, gazetecinin Mezopotamya Haber Ajansı ile olan ilişkisini ve kamuya açık etkinliklere katılımını sözde suç kanıtı olarak kullanarak, gazetecilik faaliyetlerini uygunsuz bir biçimde ‘terörizmle’ ilişkilendiriyor."

Çağrıcı örgütler şöyle: “Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH),  İnsan Hakları Savunucularının Korunması Gözlemevi programı dahilinde Free Press Unlimited (FPU), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi  (ECPMF), OBC Transeuropa (OBCT), South East Europe Media Organisation/Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI),Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), PEN Danimarka, P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, PEN Norveç, İşkence Karşıtı Dünya Koalisyonu, İnsan Hakları Savunucularının Korunması Gözlemevi programı dahilinde PEN Amerika, Uluslararası PEN, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Freedom House.”