'19 Aralık'a kadar tutsaklar için alanlardayız'

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, hasta olan tutsaklar için 19 Aralık'a kadar alanlarda olacağını duyurdu, dayanışmaya çağırdı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), cezaevlerindeki tutsakların tahliye edilmemesi ve infaz yakılmasına ilişkin Bakırköy Cezaevi önünde açıklama yaptı. “İnfaz yakmalara son! Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” ve “Devrimci irade teslim alınamaz” sloganları atıldı.

TDİ üyesi Ertan Çıta, salgın sürecinde cezaevlerindeki hak ihlallerinin en üst boyuta çıktığını belirterek, tutsakların dışarıyla olan iletişim kanallarının kısıtlandığına söyledi. Çıta, “Tutsaklar üzerindeki tecrit hiç olmadığı kadar derinleştirildi” dedi. Son dönemde “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle tutukluların infazlarının yakıldığına dikkati çeken Çıta, tahliyelerin cezaevi yönetimlerinin "keyfi" kararlarına bırakıldığını vurguladı. Çıta, “Hapishanelerde her türlü baskı, tecrit, işkence ve kötü muamele uygulamalarını artıran devlet, infaz yakma politikasıyla açık ki içeri girenin dışarı çıkamadığı, hukukun hiçbir biçimde işlemediği bir düzeni hakim kılmaya çalışıyor” diye konuştu.

 'TUTSAKLARIN İNFAZI YAKILIYOR'

Tutsakların mücadeleleri sonucu kazandığı birçok hakkın ellerinden alındığını ifade eden Çıta, işkence ve kötü muamelenin arttığını dile getirdi. Çıta, "Bu saldırılar ve keyfi uygulamalar bir yandan pandemi aracılığıyla meşrulaştırılmaya çalışılırken, bir yandan da bu durum sorgulanamaz kılındı. Devlet, tutsakların iradesini teslim almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.
Çıta, infazı yakılan tutsakların durumuna değinerek, “Disiplin soruşturmaları ve infaz yakmalar artık sudan bahanelerin birer gerekçesi olarak tutsaklar üzerinde birer cezalandırma aracına dönüştü. Şu an 60’ın üzerinde tutsak tahliyesi geldiği halde infazı yakılarak tahliye edilmedi."

'HASTA TUTSAKLARA DÖNÜK İHLALLER ARTTI'

Salgın sürecinde hasta tutsakların yaşadıkları ihlallerin de arttığını söyleyen Çıta, “Doğru ve sağlıklı bir yöntemle yürütülemeyen pandeminin tüm faturası içerdeki tutsakların canı ve sağlığıyla ödeniyor. Hasta tutsakların tahliyeleri ya hastane ya Adli Tıp Kurumu (ATK) ya da savcılık engeline takılıyor. Hastanelerden tutsakların onca zorlukla alabildikleri raporlar çoğu zaman siyasi tutumla karar veren ATK tarafından kabul edilmiyor. Kabul edilse ve ATK raporu alınabilse dahi bu raporla verilmesi gereken tahliye kararı ‘toplum güvenliği bakımından tehlike’ bahanesiyle uygulanmayabiliyor. Son 6 yılda ‘veda’ hakkı bile tanınmayan en az 103 tutsak hapishanede yaşamını yitirdi. ‘Toplum güvenliği’ bahanesiyle tutsakların canlarının ‘tehlikede’ olduğu ortadadır” şeklinde konuştu.

 '19 ARALIK'A KADAR EYLEMDEYİZ'

İnfaz yakmalar ve hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizen Çıta, 19 Aralık’a kadar alanlarda “infaz yakmalara son”, “hasta tutsaklar serbest bırakılsın” diyeceklerini kaydetti. Çıta, "Tutsakların tecrit duvarlarının arkasına gömülmesine ve tüm yaşamın hücreleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Hapishanelerdeki baskı, saldırı ve işkenceye karşı toplumun her kesimini içerideki tutsakların dışarıdaki sesi olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.