4 gazeteci için AYM’ye başvuru yapıldı

Van'da 2 kişinin helikopterden atılmasını belgeleriyle ortaya çıkaran 4 gazetecinin tutukluluğu AYM'ye taşındı.

Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılmasını belgeleriyle ortaya çıkardıkları için tutuklanan 4 gazeteci için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala’nın avukatlığını yapan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatları, gazetecilerin “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nı ihlal edildiğini üzerine başvuru yaptıklarını dile getirdi.

Gazetecilerin haksız ve hukuka aykırı olarak gözaltına alınıp tutuklandığını ifade eden avukatlar, gazetecilerin tutukluluk sebebinin mesleki faaliyetleri olduğu ve bu durumun gazetecilerin ifadesi alınırken suç unsuru olarak sunulan kitap, gazete ve haber notlarından oluşan fiziki deliller tarafından da açıkça ortaya konduğu anlatıldı. Tutuklama kararının arkasında yatan gerçek sebebin Van’da gözaltına alınan yurttaşların yaşadığı işkencenin sebep olduğu kamuoyu tartışması olduğunu vurgulayan avukatlar, gazetecilerin haber yapmasının hükümet yetkililerini rahatsız ettiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin 11 Eylül’de gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılmasını belgeleriyle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim’de gözaltına alınmışlardı. 4 gazeteci, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece “devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak” gerekçesiyle tutuklanmıştı.