Tutuklama kararı çıkarılan Aydın serbest bırakıldı

Demokrasi, insan hakları ve sendikal alanında uzun yıllar mücadele veren 90 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Basri Aydın, eski bananlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasıyla tutuklanmasına karar verildi. Aydın daha sonra serbest bırakıldı.

Demokrasi ve insan hakları alanında uzun yıllar mücadele yürüten emekli edebiyat öğretmeni Hasan Basri Aydın (90), sağlık sorunları nedeniyle Malatya’dan geldiği İstanbul’da eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın'ın tutuklanmasına karar verildi. Aydın cezevine gönderilmeden serbest bırakıldı.

Gazeteduvar’ın haberine göre, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınan Aydın, Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirildi. 90 yaşındaki Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı öğrenildi. Adliyede ifade veren Aydın’ın tutuklamasına karar verildi. Aydın’ın Silivri Cezaevi’ne götürülmeden serbest bırakıldı.

1954 yılında öğretmenliğe başlayan Hasan Basri Aydın ilk olarak 1960 yılında Menderes hükümetine karşı yapılan öğrenci eylemlerinde tutuklandı. Daha sonra çeşitli defalar gözaltına alınan ve sürgün edilen Aydın, 1981 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Aydın’ın bu dönemi anlattığı Haymatlos adlı bir kitabı bulunuyor.

Aydın, son olarak cezaevinde bulunan iki tutuklunun tedavilerine başlanmadığı gerekçesiyle dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Cumhurbaşkanı hakkında yazdığı dilekçe ve yazıdan dolayı 2011 yılında aldığı 1 yıl ve 1 yıl 2 aylık hapis cezası nedeniyle cezaevine girmişti. Aydın’ın geçmiş yıllarda da yazdığı yazılar ve dilekçeler nedeniyle 27 defa hapse girdiği biliniyor. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca onun yaşamını konu edinen “Haymatlos” adıyla bir tiyatro oyunu sergilemişti.

Aydın, uzun yıllar demokrasi, insan hakları ve sendikal alanda mücadele yürüttü.