İETT şoförü engelli genci öldüresiye dövdü

İETT şoförü yüzde 60 engelli Mazlum Kalkan’ı önce darp etti, ardından bir yere bırakarak kaçtı. İETT ise olay anına ilişkin kamera kayıtlarını henüz teslim etmedi.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait İETT otobüsünde 10 Haziran günü otobüs şoförü engelli Mazlum Kalkan’ı darp ederek gecenin bir yarısı yol kenarına attı. Yüzde 60 engelli, Epilepsi ve Mental Retardasyon hastası olan Kalkan, gece 22:30’da Ateşehir’den evine gitmek için bindiği otobüste dalgınlığından ötürü inmesi gereken durakta inmediğini fark etti. Ardından bir sonraki durakta inmek için iniş butonuna bastı.

Durakta durmayan otobüs şoförüne düğmeye bastığını belirten Kalkan, "Şoför Göztepe Metrosu durağında durmadı, yola devam etti. Ben de bunun üzerine şoföre ‘ben düğmeye bastım. Neden durmadın?’ dedim. Şoför ısrarla basmadığımı söyledi ve henüz duraktan da çok uzakta değildik. Yeniden bastım, yine durmadı. Otobüsü durdurarak bulunduğu yerden üzerime doğru yürüdü. O sırada otobüste tanımadığım başka bir yolcu daha vardı. Aramıza girdi şoför onu iterek yine bana doğru yöneldi" dedi.

AİLE ŞOFÖRDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Otobüse bindiği sırada engelli İETT yolcu kartının olduğunu şoföre yeniden söylediğini aktaran Kalkan, "Kartımı gördü, engelli olduğumu biliyordu ben yine de engelliyim dedim. Bu sefer de beni otobüsten indirerek darp etmeye başladı. Bana ‘bir tükrüklük canın var onu da ben almayayım, bir tokatlık canın var’ diyerek küfürler, hakaretler etti. Sürekli cinsiyetçi küfürler etti. Beni otobüse dayayarak boğazımı sıktı" diye konuştu.

Gördüğü şiddetin kaç dakika sürdüğünü hatırlamadığını ve zaten epilepsi hastası olduğunu, o sırada ilaçlarının yanında bulunmadığını da söyleyen Kalkan, "Kriz geçirebilirdim. Bu ihtimal yüksekti. Darbın etkisi ile bayılmışım. Ne kadar baygın kaldım bilmiyorum. Uyandığımda hiç bilmediğim bir yerde buldum kendimi. Kendi imkanlarım ile hastaneye gittim, darp raporu aldım. Sonra da karakola gittim" ifadelerini kullandı.

Kalkan’ın ailesi, o gün olayın üstünün kapanmaması için bahsi geçen şoförden şikayetçi oldu ancak İETT’den istenilen kamera görüntüleri henüz bulunmadı. İETT'ye bağlı Beyaz Masa’ya da başvuruda bulunan aile, şoförün en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Şoförün kimliği henüz bilinmiyor.