İHD ve TİHV'den eylemcilerin tedavisi için çağrı

İHD ve TİHV, açlık grevlerinin bitmesine dikkat çekerek, annelere yapılan saldırıların unutulmayacağını kaydetti. Açıklamada, TTB’nin verdiği kılavuzlar çerçevesinde tedavi yapılması ve özen gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla sona eren açlık grevlerine dair yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Açlık grevlerinin sonucu olarak 2 ve 22 Mayıs 2019’da avukatlarıyla görüştürülen Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla ve mahpusların iradesiyle açlık grevlerinin sonlandırılmasını memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isteriz” denildi.

'ANNELERE ŞİDDET UNUTULMAYACAK'

Açıklamada, fedai eylemlere dikkat çekilerek, cezaevlerinde 7 ve yurt dışında bir kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatılarak, "Mahpus annelerinin beyaz tülbentleriyle çocuklarının yanında yer alarak onların zarar görmemesi için gerçekleştirdikleri demokratik hak arama eylemeleri ve karşılaştıkları polis şiddeti hafızalardan unutulmayacaktır" diye kaydedildi.

'SAĞLIKLARI İÇİN AZAMİ ÖZEN GÖSTERİLMELİ'

Açıklamada, şöyle devam edildi:
"Bu sürecin en başından beri hak örgütleri olarak süreci yakından izleyerek raporlaştırmış, hak arayanların yanında yer almış, tecridin kaldırılması noktasında net tutum almış ve açlık grevcilerinin iradesine saygı göstermiş durumdayız. Bu süreçte siyasi iktidar ve adalet bakanlığı nezdinde her türlü girişim ve görüşme gerçekleştirmiş, uluslararası topluma çağrılar yapılmış, CPT nezdinde gerekli girişim ve görüşmeler yapılmıştır. Bir kez daha Türkiye insan hakları hareketinin önemli bileşenleri olarak hak arama mücadelesindeki etkinliğimizi ortaya koymuş ve koymaya devam edeceğiz.
Açlık grevlerinin sona ermesi ile birlikte mahpusların sağlının zarar görmemesi için azami dikkat gösterilmelidir.    
Tedavi sürecinin mahpusların sağlığına zarar vermeyecek şekilde yürütülmesi, kalıcı hasar olmaması bakımından son derece önemlidir. Bu konuda, özel bir bilgi ve etik tutuma uygunluk gerektiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından ‘Açlık Grevi Sonlandırma Tedavisi Önerileri Basit Algoritma[1]’hazırlanmıştır. Tedavi sürecinin insan onuruna yakışır bir şekilde açlık grevcilerinin uygun sağlık kurumlarında TTB’nin paylaştığı kılavuzlar çerçevesinde yapılmasına özen gösterilmelidir.”