Öğrenci Meclisleri’nden CPT’ye mektup

Demokratik Öğrenci Meclisleri, mutlak tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ilişkin CPT’ye mektup gönderdi.

Demokratik Öğrenci Meclisleri (DÖM) Ankara, İstanbul, Kocaeli ve İzmir’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecride ilişkin Uluslararası  İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) eş zamanlı mektup gönderdi.

Hukuk dışı yönelim ve politik kararlar nedeniyle İmralı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan’dan 21 aydır haber alınmadığını ve CPT’nin işkenceyi önlemekten ziyade işkenceyi akladığı ve meşrulaştırdığı belirtilen mektupta şu ifadelere yer verildi: “Bizler CPT gibi insan haklarını koruma ve işkenceyi önleme kurumlarının tek misyonun; işkenceyi, savaşı , sömürgeciliği, meşrulaştırma ve halktan gelecek tepkinin sönümlendirilmesi olduğunun farkındayız. Bu mektup fiziki olarak belki İşkenceyi aklama kurumu olan CPT’ye gidecektir ama esasında mektupla çağrımız öğrencilere, gençlere, kadınlara ve tüm Ortadoğu halklarınadır. Avrupa Merkezli üst kimlik bakış açısına sahip hiçbir kurum ve komiteden beklentimiz yoktur, tek amacımız bu kurumların anti-meşruluğunu ve hukuksuzluğunu gösterip, tecridi ve işkenceyi yıkacak gücün de bu halkın öz gücü olduğunu belirtmektir."