Af Örgütü'nden Halfeti'deki işkenceye karşı kampanya

Uluslararası Af Örgütü, Halfeti'de gözaltında işkence görenlere ilişkin kampanya başlattı. Kampanya metninde, işkence görenler için "Bağımsız tıbbi desteğe erişiminin sağlanması" istendi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 18 Mayıs'ta Urfa'nın Halfeti ilçesi Dergili (Dêrto) Mahallesi'nde gözaltına alınarak işkence görenlere ilişkin, "Acil Eylem Kodu" ile imza kampanyası başlattı. 

'İŞKENCE TEHDİDİ SÜRÜYOR'

Af Örgütü, konuya ilişkin şunları kaydetti: "Gözaltına alınan yetişkinlerin işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına dair güvenilir iddialar mevcut. 24 Mayıs itibarıyla, 3 çocuk da dahil olmak üzere 22 kişi serbest bırakıldı. Ancak 25 kişi hâlâ Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor ve bu kişiler, işkence ve diğer türde kötü muameleye uğrama tehdidi altındadır. Ayrıca, halen gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişimi sağlanmalıdır."

İŞKENCE İZLENİMLERİ ANLATILDI

Af Örgütü, olaya dair yaptığı görüşme ve izlenimlerini ise şöyle aktardı:

"Gözaltına alınan bazı kişilerin avukatlarından edinilen bilgilere göre, gözaltındaki pek çok kişinin başlarında yaralanma izleri ve yüzlerinde, bacaklarında ve vücutlarında morarmalar ve kesikler bulunuyor. Avukatlar bazı kişilerin başlarında dikiş izleri gördüklerini; ancak söz konusu yaralanmaların ne zaman ve nasıl olduğunu belirleyemediklerini belirttiler. Gözaltına alınan bazı kişilerin Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı’nda ters kelepçeli ve yüz üstü yere yatırılmış halde görüntüleri medyada yer aldı. Bazı kişiler avukatlarına memurların kafalarına ayaklarıyla bastıklarını, defalarca kendilerini tekmelediklerini ve yumrukladıklarını belirtti. Ayrıca Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeyken, gözaltında tutulan kişilerin teker teker karanlık bir odaya alındığı ve sorgu süresince kendilerinde vurulduğu ifade edildi. Görüşülen avukatlardan alınan bilgilere göre, bazı kişilerin ifade sırasında gözleri bağlandı, en az dört kişininse cinsel organlarına elektrik şoku verildi ve cinsel organları yumruklandı. Avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne ayrıca müvekkillerinin doktorlara mahrem ve güvenilir koşullarda danışamadığını, muayene sırasında polis memurlarının hazır bulunduğu bilgisini iletti. Bazı kişilerse avukatlarına fiziki bir muayeneden geçmediklerini, doktorların onlara polis memurları önünde yalnızca yaraları olup olmadığını sorduğunu söyledi."

"İşkence ve diğer türde zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ya da cezalandırma, uluslararası hukukta ve Türkiye iç hukukunda istisnasız bir şekilde yasaklanmıştır" uyarısında bulunan Af Örgütü'nün kampanya linki şöyle:

https://acileylem.org.tr/eylem/onlarca-kisi-goezaltinda-iskence-tehdidi-altinda