AYM Gezi davası başvurusunda devlet şiddetini haklı buldu

Anayasa Mahkemesi (AYM) Gezi Parkı’nda yapılan eylemlere katılanlar hakkındaki cezaların “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarını ihlal” olduğu yönündeki başvuruyu reddetti.

AYM, Gezi Parkı’nda düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılanların cezalandırılmalarının “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarını ihlal ettiği” yönündeki başvuruya ilişkin kararını verdi.

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. AYM, başvurucuların iddialarına dayanak bulmayarak, devlet şiddetini ve ihlallerini haklı buldu.

Mahkemenin kararı şöyle:

“1. Terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işleme suçundan cezalandırılma dolayısıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğuna,

2. Toplantı ve yürüyüşe silahla katılma, kanuna aykırı toplantıda ihtara rağmen dağılmamakta ısrar etme ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından cezalandırılma dolayısıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna,

Yargılama giderlerinin başvurucular üzerinde bırakılmasına oy birliğiyle karar verildi.”