Bakırköy Cezaevi’nde Kürtçe’ye soruşturma tehdidi

Bakırköy Cezaevi’nde tutsakların Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri gerekçesiyle disiplin soruşturması ile tehdit edildikleri bildirildi.

Alınan bilgilere göre Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutsaklar 15 Ağustos’ta Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri için yönetim tarafından tehdit edildi.

Tutsaklarla görüşen Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Vedat Ece, yönetimin tutsaklara “Hepiniz hakkında disiplin cezası açacağız” tehdidinde bulunduğunu aktardı.

Ece, “Tutuklular, sosyal aktivitelerinin uzun zamandır askıya alındığını, kendilerinin nefesiz bırakılmaya çalıştığını bildirdi. İdare en ufak bir seste bile tutuklular üzerinde baskı kurmaya çalışıyor” dedi.

Ece,  “15 Ağustos’ta tutuklular havalandırmada Kürtçe şarkı söylediği ve halay oynadığı için cezaevi idaresi kendilerini disiplin soruşturması açmakla tehdit etmiş. Tutuklular, bu durumu kabul etmediklerini ve kamuoyunun duyarlı olması yönünde istekte bulundu” diye ekledi.

Daha önce Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve 10 kadın tutsak, Kürtçe şarkı gerekçesiyle "gereksiz yere marş söylemek" suçlamasıyla disiplin cezasına maruz kalmıştı.