Batman'da gaspçı kayyum usulsüz ihaleler yapıyor

Görevleri gasp edilen Batman Belediyesi eşbaşkanları, kayyumun kenti yaşanmaz hale getirdiğini, usulsüz ihalelerle talan politikası uyguladığını belirtti.

Görevleri gasp edilen Batman Belediyesi eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, gaspçı kayyumun icraatlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.  Bir kafede düzenlenen toplantıya, il milletvekilli Necdet İpekyüz, belediye meclis üyeleri, HDP il eşbaşkanları Ömer Kulpu ve Fatma Ablay katıldı.

Eşbaşkan Songül Korkmaz, belediyeye atanan kayyumun kenti çalışma adı altında köstebek yuvasına çevirdiğini belirterek, “Plansız, programsız atılan adımlar yüzünden her yer çukur haline gelmiş durumda. Bir sokağı bitirmeden diğer sokağa geçildi. Kent toz içinde kaldı. Arabası zarar görmeyen Batmanlı neredeyse yok. Bu kentin bunu hakketmediğini hepimiz biliyoruz. Yapılan ihaleler usulsüz olunca çalışmalarda böyle oluyor” dedi.

Halkın yüzde 65 oyunu alarak seçildiklerini hatırlatan Korkmaz, “Terörden arındırılmış belediye diye videolar hazırlayıp paylaşıyorlar. Hakkımızda sonuçlanmış herhangi bir dava olmamasına rağmen bunu yapıyorlar. Biz biliyoruz ki bunu usulsüzlüklerin önünü açmak için yapıyorlar” diye konuştu. 

TALAN POLİTİKALARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Eşbaşkan Mehmet Demir ise "Her ne kadar kayyum sistemi baştan sona bir hukuksuzluk, yalan ve talan üzerinde kurulu olsa da uygulayıcıların o düzeyde çirkinleşmemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Ama ne yazık ki Batman kayyumunun onun da ötesinde çirkinleştiğini görmekteyiz. ‘Terörden arındırılmış belediyecilikte hizmet atılımı’ paylaşımı yapıyorlar. Hepinize soruyoruz, hangi hizmeti yaptılar” diye belirtti.

Kayyumun atandığı Mart 2020–Ocak 2021 tarihleri arasında geçen 9 aylık süreçte toplamda 77 ihalenin yapıldığını kaydeden Demir, şunları söyledi: “Bunların 37 açık ihale, 30’u 21 f (pazarlık usulü), 10’ü da 21 b (pazarlık usulü) ile yapılmıştır. İhalelerin yüzde 52’si ihale mevzuatına aykırı bir şekilde yapılmıştır. 2021 yılının ilk beş ayında toplamda 93 ihale yapılmıştır. 2021 yılında bildiğiniz gibi onları çok yakından takip ettiğimizden bunların 62’si açık ihale, 22’si 21 f, 9’u da 21 b ile yapılmıştır. Yani ihalelerin yüzde 33’ü ihale mevzuatına aykırı yapılmıştır. Yapım ihaleleri hiçbir surette pazarlık yani davetiye usulü ile yapılmaması gerekirken, ne yazık ki sıklıkla yapmaktadırlar. Mayıs ayından itibaren de onları takip etmemek için artık EKAP’ta bilgileri paylaşmamaktadırlar. Ama emin olsunlar her hâlükârda takip ederiz ve hesap sorarız.”

'KENT YAŞANMAZ HALE GETİRİLİYOR'

Daha önce atanan kayyumların yaptığı gibi bu dönemde de usulsüz bir şekilde ihaleye gidilerek kent halkının mağdur edildiğini dile getiren Demir, şöyle devam etti: “Yaşar Kemal Parkı’nın yüzde 70’ini tamamlamamıza rağmen bitirmiyorlar. Bitiremedikleri gibi yaptığımız yerleri de çöp etmek istiyorlar. Rant amaçlı yapılan ihaleler ile kent yaşanılmaz bir hale getiriliyor. Bunun hesabını vermemek için de bizi terörize etmek istiyorlar. Bunu yapınca birçok şeyin üstünü kapatmış oluyorlar. Yapılan ihalelere bakıldığında kimlerin terör örgütüne yardım ettiğini görebiliriz. İhalelerin çoğu pazarlık usulü ile yapılmış.”

'KAYYUM DARBE PRATİĞİDİR'

HDP Batman Milletvekilli Necdet İpekyüz ise kayyumun bir darbe pratiği olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi: “Kayyımlar halkın oyunu gasp etmiş kişilerdir. Halkın oyunu gasp eden kayyumlara da kayyum atanıyor. Her gelen kayyum büyük bir tahribatı beraberinde getiriyor. Artık gizlenemeyecek bir duruma da gelmişler. Kayyımların yaptığı tek şey korku yaymak ve buna paralel olarak usulsüz bir şekilde ihale açmak. Halkın oyunu gasp edenler eşbaşkan ve belediye meclis üyelerini yok sayıyor. Halkı bilmeyen, kenti bilmeyen atanmışlar, belediyeyi işgal ediyor. Hem kayyum hem vali oluyor. Herhangi bir tepkiye izin vermiyor. Her şeyi yasak ilan ediyorlar. Batman halkı bunlara her zaman gerektiği cevabı veriyor. Ya insan bir utanır. Halk sizi istemiyor.  Bunu görün. Hem vali hem belediye başkanı oluyor. Nedir bu açgözlülük!"