Birçok kentte DTK'ye siyasi soykırım protesto edildi

DTK'ye dönük siyasi soykırım operasyonlarında çok sayıda kişinin gözaltına alınması, Kürdistan ve Türkiye kentlerinde protesto edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında dün gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarında aralarında avukat, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisinin bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması protesto edildi.

AMED

DTK, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı'ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Eyleme DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Es Genel Başkanı Saliha Aydeniz, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ve HDP milletvekillerinin yanı sıra birçok kişi katıldı. Açıklamanın yapıldığı alan çok sayıda polis tarafından ablukaya alındı.

Ortak açıklamayı okuyan HDP İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner, bu tür saldırıların AKP’nin çöküşünü hızlandıracağını dile getirdi. Söner, “En büyük muhalif güç olan, partimiz HDP ve bileşenlerine de her gün baskın düzenlemekte, yöneticilerimiz gözaltına alınmakta, tutuklanmakta, parti binamız basılmakta, uyduruk gerekçelerle delil yaratma ve bu temelde bizi geriletmeye çalıştığını sanmaktadır. Son operasyonda da görüldüğü gibi, başta HDP, ÖHD, SES ve diğer kurumlarımız olmak üzere, alınanların kimliklerine baktığımızda, AKP-MHP’nin niyetinin ne olduğunu ortaya çıkmaktadır.

Her gün operasyonda yapsanız, her gün bizi gözaltına da alsanız, avukat mesleğinden vazgeçmeyecek, partimiz siyasetinden vazgeçmeyecek, sağlıkçılarımız hizmetlerinden vazgeçmeyerek, her zaman yanlış siyasetinizin karşısında olmaya devam edeceğiz ve hiçbir operasyon çöküşünüzü engelleyemeyecektir” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise "AKP’nin reformu her zaman Kürtlere ve kadınlara soykırım olarak yansıdı. Bu operasyonlar çöktürme planının bir devamı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu operasyonlar Kürtleri ve kadınları bitirmediğini, aslında AKP’yi bitirdiğini çok iyi biliyoruz. Şunu bir kez daha söylüyoruz bizler asla vazgeçmeyeceğiz demokrasiden ve özgürlükten. DTK Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir şanstır. Bu iktidar Türkiye’nin demokratikleşmesini istemiyor, çünkü, iktidar karanlıktan, savaştan besleniyor. Bu tür operasyonlardan vazgeçin” diye konuştu.

VAN

Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) Van Şubesi de siyasi soykırımı protesto etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binasında yapılan eyleme Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri de katıldı.

TUHAYDER yöneticilerinden Kenan Kara, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “yargı reformu” açıklamasına işaret ederek, reformdan hak, hukuk ve adaletin çıkmadığını kaydetti. AKP’nin kural tanımadan, yargı yoluyla siyasi rakiplerini tasfiye etmeye çalıştığını dile getiren Kara, “AKP yargı reformu diyerek sadece halkı kandırıyor ve oyalıyor. AKP, Kürtlere ve muhaliflere saldırarak ülkeyi çöküşe götürmektedir. Bu siyasi soykırım, gözaltı ve tutuklamalarla hiçbir yere gidilemeyeceğini, bununla ülkenin daha fazla karanlığa sürükleneceğini defalarca kez dile getirdik. Kürt halkının gözaltı ve tutuklamalarla boyun eğmeyeceğini defalarca söyledik” diye konuştu.

Gözaltı ve tutuklamaların hukuki açıdan bir izahının olmadığına dikkati çeken Kara, şöyle devam etti: “Yaşanan gözaltılar, AKP-MHP iktidarının faşizan yöntemlerle HDP’ye, demokratik siyasetin temsilcisi olan kurum ve kişilere yönelik uyguladığı sindirme politikasının bir ürünüdür. İnsan hakları, adalet, özgürlük ve demokrasi savunucuları olarak mücadelemizden bir an olsun geri adım atmayacağımızı belirtiyoruz. Hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" diye belirtti.

İSTANBUL

Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin (MATUHAY-DER), Aksaray’da bulunan binasında gerçekleşen toplantıya dernek eşbaşkanları ile yöneticileri katıldı.

Dernek Yöneticisi Fatma Akaltun, “Toplum ve temsilcisi olan sivil toplum kuruluşlarına gözdağı verilmek isteniyor. Bizler kurum olarak, sivil toplum örgütlerine ve demokratik kitle örgütlerine yönelik yapılan bu operasyonlardan derhal vazgeçilmesi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor ve bu hasmane tutumun kimseye fayda vermeyeceğini, aksine bu durumun kaotik bir sürece zemin sunacağınız belirtmek istiyoruz” dedi.

MERSİN

Siyasi soykırıma Mersin’de de tepki gösterildi. Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği'nin (Çukurova TUAYDER) Akdeniz ilçesindeki binalarında yaptığı eyleme HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış da katıldı.

Dernek Yöneticisi Selim Ekinci, hukuk reformu ve adalet gibi kavramların gündeme geldiği bir dönemde AKP hükümetinin Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelik operasyonlar başlattığını ifade etti. Ekinci, yapılan gözaltılara tek bir birey dahi kalsalar mücadele ve direniş azimlerinin her geçen gün daha da güçleneceğini söyledi.

ADANA

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu, Atatürk Parkı'nda "OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu lağvedilsin" talebiyle basın açıklaması yaptı. Eylemde siyasi soykırım da protesto edildi. Platformun Dönem Sözcüsü Ahmet Aydoğan, DTK soruşturması kapsamında dün yapılan gözaltılara tepki gösterdi, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.