Buldan: Yarınki tarihi fırsatı iyi değerlendireceğiz!

Halkların Demokratik Partisi, final mitingini İzmir'de gerçekleştirdi. Mitingde konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Yarınki tarihi fırsatı iyi değerlendireceğiz” dedi.

Gündoğdu Meydanı’ndan yapılan mitinge binlerce kişi katıldı. Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Yarını hep birlikte karşılayacağız” dedi.

Buldan, “İzmirliler 24 Haziran’ın altına imzalarını atacaklar, tarih yazacaklar” diye konuşurken, “Ormanını talan eden, insanına zulmeden bir iktidara karşı yarın hesap sorma günüdür. Yarın sandıklarda ders verme günüdür” ifadelerini kullandı.

“Yarın o sandıklardan geleceğiniz çıkacak. HDP ve Sevgili Selahattin Demirtaş çıkacak” diyen Buldan, şöyle konuştu:

“Demirtaş’tan, HDP’den korkuyorlar. O kadar büyük bir tedirginlik var ki, her gün bu ülkenin Cumhurbaşkanı yalanlarla iftiralarla HDP’yi ve Demirtaş’ı karalamaya çalışıyor. Dün Recep Bey; ‘HDP hala bu milletten oy alıyor inanamıyorum’ diyor. Biz de kendisine şöyle diyoruz; kolayı var, Bilal’e sor sana tane tane anlatsın HDP nasıl oy alıyor.”

Amed’deki HDP mitingine dikkat çeken Buldan, “Recep Bey Diyarbakır’da açık ara önde olduklarını söylemiş sanırım bizim yaptığımız mitingle AKP’nin yaptığı mitingi birbirine karıştırmış. Kendisine bizim mitinglerimizin fotosunu göstermişler demişler ki, ‘bu AKP mitingi’ o da yutmuş. Kim önüne ne koyarsa ona inanıyor. Oysa o gösterdikleri resim HDP’nin mitingiydi, milyonların mitingiydi” diye konuştu.

Buldan şöyle devam etti: “AKP’yle HDP arasında dağlar kadar fark olduğunu bilmiyorlar. Onların anıldığı bir tarih var. Bizim de anılacağımız bir tarih var. Onların anıldığı tarih 17-25 Aralık'tır. Bizim anılacağımız tarih 7 ve 24 Haziran olacak. Bizim onurla anılacağımız bir tarihimiz var. Onların da geçmişinde kirli bir leke olarak kalan 17-25 Aralık’ı hiçbirimiz unutmadık.”

Erdoğan’ın insanlara hakaret ettiğini, Demirtaş’ın ise ketıl ile umut vaat ettiğini kaydeden Buldan, şunları ifade etti: “İki Cumhurbaşkanı adayı düşünün birisi mevcut Cumhurbaşkanı, diğeri Edirne Cezaevi'nde Cumhurbaşkanı adayı. Düşünün mevcut Cumhurbaşkanı her gün nefretle televizyonlara çıkıp insanlara hakaret ediyor. Diğeri cezaevinde sadece ketıl ile bu ülkeye umut vadediyor. İnanın Recep Beyin günde 30 ayrı kanalda canlı yayında verdiği mesajlar bir tane ketıl etmez. Bizim ketılımız bile onların televizyon yayınlarından daha çok kitle topluyor. Sosyal medyada Demirtaş’ın verdiği mesajlar onların alanlarda topladığı kitleden daha fazla. Çünkü Demirtaş’ın verdiği mesajlar bu ülkenin geleceğidir.”

İzmirlileri 24 Haziran’daki tarihi fırsatı değerlendirmeye çağıran Buldan, “Ya karanlıktan ya aydınlıktan yana bir tercih yapmak durumundayız. Bu ülkede sorunların tartışılabildiği, yargının bağımsız olduğu, OHAL’in olmadığı, KHK’lerle insanların ihraç edilmediği bir ülke hayal değildir. Bu hayali gerçekleştirmek bizlerin elindedir. Yarınki tarihi fırsatı iyi değerlendireceğiz. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği için aydınlık bir Türkiye için özgür eşit koşullarda yaşam için hep birlikte HDP diyeceğiz. Bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a diyeceğiz” dedi.