Cezaevlerindeki görüş yasakları uzatıldı

Türk Adalet Bakanlığı, avukat görüşleri dahil tüm ziyaretleri bir kez daha erteledi.

Cezaevleri için koronavirüse karşı ciddi önlem almayan AKP-MHP iktidarı, çözümü yasakların süresini uzatmakta buluyor.
Türk Adalet Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle daha önce cezaevlerinde alınan 'tedbirlerin' süresini Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri kapsamında iki hafta daha uzattı.

GÖRÜŞLER ERTELENDİ

Adalet Bakanlığı’nın kararıyla açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller ve hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri iki hafta daha ertelendi.
Birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetlerin, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve ana okuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesi de iki hafta uzatıldı.
Tutsak yakınları zorunlu durumlarda ziyaretlerini başsavcılık kararıyla yapabilecek. Avukatlar, zorunlu durumlarda maske ve eldiven takarak kapalı görüş yapabilecek.