Dede: Türkiye işkence merkezi haline geldi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, AKP-MHP iktidarının işkencenin azmettiricisi ve faili olduğunu belirtti, "Ülke işkence merkezi haline getirilmiştir" dedi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, İşkence Görenlerle Dayanışma Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.
Türk devletinin işkenceyi her dönemde sürdürdüğüne dikkat çeken Dede, "Özellikle OHAL ilanından sonra işkence vakaları artmış; sokakta, polis araçlarında, gözaltı ve alıkoyma merkezlerinde yani sadece 'resmi gözaltı' yerlerinde değil her yerde işkence, insan onuruna aykırı kötü muamele sıkça kullanılır hale gelmiştir. Hatta işkencenin fotoğrafları kolluk eliyle çeşitli mecralarda 'operasyon başarısı' olarak paylaşılmaya başlanmıştır" dedi.
Salgın sürecinde de birçok kişinin "kurallara uymadıkları” gerekçesiyle polis şiddetine uğradığını belirten Dede, "Anayasa ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yapma haklarını kullanmak isteyen milletvekilleri, avukatlar ve birçok muhalif yapı, kolluğun engeli ve işkencesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan işkence vakaları nedeniyle açılan davalarda 'cezasızlık politikası' uygulanarak, failler birer birer beraat ettirilmiştir. Bu nedenle kolluk, iktidar ve yargıdan aldığı teminatla polis devleti uygulamalarını iyice yaygınlaştırmış, ülke işkence merkezi haline getirilmiştir" diye belirtti.
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, AKP-MHP iktidarının işkencenin azmettiricisi ve faili olduğunu belirtti, "Er ya da geç hesap verecek" dedi.