Diyarbakır Çocuk Cezaevi’nde şiddet, tehdit ve zorbalık var

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nde fiziki ve psikolojik şiddet, kötü beslenme, eğitim, sosyal ve iletişim haklarında ihlaller yaşandığını açıkladı.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Yenişehir ilçesinde bulunan Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlediği bir basın toplantısı ile ihlalleri açıkladı.

Açıklamaya Baro Başkanı Nahit Eren ve Çocuk Hakları Merkezi avukatları katıldı.

Çocuk Hakları Merkezi üyesi Sedat Gördük, 3 ayda 32 çocukla toplam 53 görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Görüşmelerde kendilerine iletilen şikayetleri ve hak ihlallerine dair hazırladıkları raporun özetini paylaşan Gördük, “Birçok konuda çocukların tehdit edildiği, darp ve kötü muamele eylemleri dışında beslenme, sağlık, tedavi, haberleşme, iletişim, eğitim ve sosyal hakların ihlal edildiği, Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan diğer hükümlü/tutuklu çocuklar arasında yaşanan akran zorbalığı olaylarının yönetim tarafından önlenmediği hususunda güçlü bir kanaat oluşmuştur” dedi.

Gördük, görüşmelerde çocukların heyetle daha sık görüşme talep ettiklerini ifade ederek, şunları belirtti:

“Bu beyanlarda bulunan çocukların bir bölümü,  kendi avukatları dışında hiçbir avukatla görüşmek istemediğine dair tek ağızdan yazılan ve bire bir aynı olan dilekçeler vermiştir. Söz konusu dilekçeler, çocukların tarafımızla kendi isteğiyle görüşmesi, bazılarıyla birden çok kez görüşülmesi ve tekrar ziyarete gelinmesi için özel olarak talepte bulunulması sebepleriyle heyetimizce normal karşılanamamıştır. Bu olaydan sonra gerçekleştirilen ilk ziyarette çocuklara Diyarbakır Barosu’ndan gelen avukatlarla görüşme yapmak isteyip istemedikleri sorularak görüşme yapılmaması için baskı kurulduğu tespit edilmiş ve eylemin hukuka aykırı olduğu belirtilerek heyetimizin yaşadığı olaylar tutanak altına alınmıştır.”

Gördük, Çocuk cezaevinde yaşanan ihlallere ilişkin 7 Eylül'de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.