Gökkan’ın avukatları mahkemeyi HSK’ye şikayet etti

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın avukatları, duruşmada mahkeme başkanının avukatların savunmasına polislerce müdahale ettirip, darp ederek salondan çıkarmasından dolayı mahkemeyi HSK’ya şikayet etti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla açılan davanın 22’nci duruşması 13 Eylül tarihinde Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, duruşmada mahkeme başkanı, avukatların savunmasına polislerce müdahale ettirip, darp ederek salondan çıkarmıştı. Yaşananlar üzerine avukatlar reddi hakim talebinde bulunmuş ve süreden kaynaklı mahkeme tarafından bu talep reddedilmişti.

DURUŞMAYA İTİRAZ EDİLDİ

Avukatlar, reddi hakim talebine karşılık verilen ret yanıtına cevaben Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK)şikayette bulundu.

Avukatlar ayrıca, katibin tarafsız zabıt tutmadığını, her şeyi objektif bir şekilde değil, mahkemeye bağlı kalarak tutanak tuttuğundan katip hakkında da ret talebinde bulundu. 

 Katibin avukatlar olmadığı süre zarfında tek taraflı zabıt hazırladığını kaydeden avukatlar, tutulan tutanaklar ve duruşmaya ilişkin de itirazda bulunduklarını ekledi