HDK: Kapitalizme ve faşizme karşı birleşelim

Ekonomik çöküşe dikkat çeken HDK, "Kapitalizme ve faşizme karşı birleşik bir halk hareketini örgütleyelim" dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kapitalist egemenlik düzeninin ve mevcut faşist iktidar kurumsallaşmasının ürünü olan çoklu kriz gerçekliği, bütün boyutlarıyla ve pandeminin ağırlaştırdığı koşullar altında iç içe geçerek toplumsal ve siyasal yaşamı etkisi altına almayı sürdürüyor" denildi.

'SAVAŞ VE İŞGAL İLE ÖMÜRLERİNİ UZATMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"Yarattıkları krizi çözme gücünden yoksun sistem güçleri, savaş-işgal politikalarıyla, milliyetçi-ırkçı, dinci, cinsiyetçi saldırganlıkla, dizginsiz yasakçılık ve devlet terörüyle toplumu baskı altında tutarak krizi yönetmeye, iktidar ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar.  
Ekonomik-mali kriz, toplumun en geniş ve yaygın kesimlerinin gündelik yaşamını derinden sarsan yıkıcı sonuçlar yaratıyor. İşçisi işsizi, emeklisi yaşlısı, köylüsü esnafı, kadını genci ve göçmeniyle sömürülen ve ezilen emekçi on milyonlarca insanın acısından ve çare arayışından söz ediyoruz.

'BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

Yoksulluk, açlık, işsizlik, evsizlik, pahalılık, borçluluk tepkilerinin, direniş ve isyanlarının ardı arkası kesilmiyor. Sokaklar, meydanlar, sanayi havzaları, tarım alanları, kampüsler ve okullar iş, aş, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük isteği ve talepleriyle harekete geçen halk kesimlerinin kesintisiz eylemlerine tanıklık ediyor.
Son bir iki gündür pek çok ilde açığa çıkan ve sokaklara taşan demokratik ve fiili meşru protesto gösterileri, halk tepkisinin birleşik kitlesel ve örgütlü yönde bir halk hareketi olarak gelişme potansiyelini ve olanaklarına işaret ediyor.
Gelişmeler ve durum karşısında;
HDK olarak, tüm emek, demokrasi ve özgürlük güçlerine, kapitalizme ve faşizme karşı birleşik bir halk hareketi ve örgütlenmesi yaratmak amacıyla güç ve eylem birliği zeminlerinde ortaklaşmaya, birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.
Emekçi halklarımızın ve tüm ezilenlerin birleşik demokratik toplumsal ve siyasal gücünü açığa çıkarmak, ertelenemez acil sorumluluğumuz ve görevimiz olarak önümüzde durmaktadır. Halklarımızın bizlerden beklentisi de bu yöndedir.
HDK olarak, bu yönlü her türden ilerleme çabasının, her türden meşru biçimler altında yürütülen birlik girişimlerin ve eylemsel ortaklıkların etkin öznesi olacağımızı belirtiyoruz."