HDP'den DAİŞ saldırılarına ilişkin açıklama

HDP, DAİŞ'in saldırılarının Maxmûr, Kerkük ve Şengal üçgeninde artığına dikkat çekerek, gerekli önlemlerin alınması çağrısı yaptı.

HDP, DAİŞ'in yeni soykırım girişimlerine karşı Hewlêr ve Bağdat’ı yeterli önlemler almaya, Uluslararası Koalisyonu etkin rol almaya çağırdı.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu eş sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy tarafından yapılan yazılı açıklamada, "IŞİD’in Irak’ta, özellikle Güney Kürdistan’ın statü tartışmalarına açık bölgeleri olan Maxmûr, Kerkük ve Şengal üçgeninde arttırdığı saldırılar karşısında bölgede yaşayan sivillerin büyük bir tehdit altında olduğunu yakından takip etmekteyiz" denildi.

'SALDIRILARA KARŞI ETKİN ROL ALINMALI'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"IŞİD saldırılarına karşı hem Irak Hükümetine bağlı güçlerin hem de Peşmerge güçlerinin sivillerin korunmasına yönelik koordineli biçimde yeterli önlemleri almasını bekliyoruz. IŞİD’in daha önce Şengal’de Êzidî Kürtlere karşı işlediği soykırıma benzer soykırım girişimlerinin engellenmesi son derece kritik ve öncelikli bir meseledir. Bu bağlamda IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyonu da bu bölgede artan IŞİD saldırılarına karşı etkin bir rol almaya çağırıyoruz.

HDP olarak nerede olursa olsun sivillerin ne Irak’ta ne de Suriye’de IŞİD, El-Kaide ve benzeri köktenci örgütlerin insafına bırakılmaması gerektiğini önemle vurguluyor ve bu örgütlere karşı mücadele ederken hayatlarını kaybedenleri saygıyla anıyoruz."