HDP’nin gücünden korkuyorlar

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, asıl rakibinin HDP olduğunu bilen ve gücünün farkında olan iktidarın, bu korku ve düşmanlıkla saldırı yöntemleri geliştirdiğini söyledi.

HDP’nin yargı ve medya gücü kullanılarak gayri ahlaki yöntemlerle siyasetin dışına itilmeye çalışıldığını belirten HDP Grup Başkanvekili Beştaş, “Kapatma davası açacağız, hazine yardımını keseceğiz, diyorlar. Hiçbir dava ve kesinti, milyonları kapatamaz. Bu mümkün değil. Biz güçlüyüz, onlar zayıf. Gücümüzü de haklılığımızdan, meşruiyetimizden, halkla bağımızdan ve hukuktan alıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partisine yönelik baskı politikasını ve iktidarın muhalefete karşı başlattığı saldırıyla ilgili ANF’ye konuştu. Beştaş, dışarıdan bakıldığında AKP-MHP ittifakında bir anlaşmazlık görüldüğünü de söyleyerek, ortada ciddi bir tıkanıklık olduğunu kaydetti. HDP ve Kürt halkına düşmanlık üzerinden yapılan siyaseti reddettiklerini söyleyen Beştaş, ahlaki bir rekabet yürütülmüyor dedi.

AKP VE MHP, HDP’Yİ TARTIŞIYOR

Beştaş, Erdoğan ve Bahçeli’nin 5 Ocak’ta bir kez daha görüşmesi; HDP’nin varlığına yönelik bir operasyon ve seçim kanununda değişikliğin konuşulmasıyla ilgili şunları söyledi: “Görüşmeler kamuoyunda çokça tartışılıyor ve çeşitli rivayetler var. Neticede ortaklar. Ortada ciddi bir tıkanmışlık var. Özellikle de Amerika seçimlerinin sonuçları ve ekonomik krizin neden olduğu bir durum söz konusu. AKP ve MHP arasındaki tartışma, HDP ve Kürt meselesi üzerinden yapılıyor.

SALDIRI KONSEPTİ OLUŞTURULUYOR

Dönemin siyasetinin ana ekseninde ittifaklar olduğu için HDP’ye kimse yanaşmasın, HDP ile iş birliği olmasın diye kafa yoruyorlar. Yandaş medyada HDP’yi şeytanlaştırmaya, suç örgütü gibi göstermeye devam ediyorlar. Bu da bilinçli bir politikanın, siyasi bir hattın olası bir sonucu. Kendileri de HDP’nin güçlendiğinin, büyüdüğünün ve bunu önleyemediklerinin farkında. Bu görüşmelerde, tartışmalarda, partimize yönelik saldırıların konsepti oluşturuluyor.”

BÜYÜK DAİRE, ONLARI TEŞHİR ETTİ

HDP’ye yönelik saldırıların 2015’ten beri aralıksız sürdüğünü; yalan ve sahte gerekçelerle kriminalize edilmek istendiğini kaydeden Beştaş, Kobanê ile ilgili iddianamenin, iktidarın ne kadar çaresiz olduğunu gösterdiğini vurguladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin HDP’ye yönelik tüm suçlamaları reddeden kararından sonra tartışıp konuşacak bir belge yaratıldığını belirten Beştaş, şunları ifade etti: “Ellerindeki son şey bu. AİHM’in Selahattin Demirtaş kararı sadece Demirtaş’ı ilgilendiren bir karar değil. Hatta en az Demirtaş’ı ilgilendiriyor. Karar, bir bütün olarak bu süreçte yaşananları özetliyor. İktidarın siyasi olarak HDP’yi engellediğini, siyasetin çalıştırılamaz hale getirildiğini not ediyor. Şu anda HDP’ye yönelik terörize, illegalize ve tasfiye etme konsepti, artık Büyük Daire kararıyla teşhir edilmiş durumda. Bizimle rekabet edemeyen iktidar ortakları, yargı eliyle gayrimeşru yöntemlerle bizi demokratik siyasetin dışına itmeye çalışıyor. Biz güçlüyüz, onlar zayıf. Gücümüzü de haklılığımızdan, meşruiyetimizden, halkla olan bağımızdan ve hukuktan alıyoruz.”

HDP İLE SINIRLI KALMAYACAĞINI SÖYLÜYORDUK

Kayyum ve baskı politikasının, siyasete yönelik saldırıların HDP ile sınırlı kalmayacağını hep söylediklerini; güç birliği ve dayanışmanın önemini her fırsatta ifade ettiklerini hatırlatan Beştaş, şöyle devam etti: “Bugün kayyum politikası Türkiye’nin her tarafına yayıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nden Batman’a değişik vesilelerle bir kayyum zihniyeti ve politikası dayatıldı. Erdoğan, dün bize yönelik sıkça söylediği sözleri CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na söyleyerek doğrudan hedef gösterdi. Tüm muhalefeti etkisiz hale getirme ve terörist ilan etme gibi bir politika var. Buna karşın Türkiye’nin yüzde 40’ını terörist ilan eden bir anlayışa kimse itibar etmez. Bunun terörizm olmadığını onlar da gayet iyi biliyor. Bir ülkede 30-40 milyon terörist varsa o ülkede başka şeyler tartışılır. Herkesi terörist ilan ederek kendi derininde büyük bir açmaza neden olduklarının farkında değiller.”

ORTAK PAYDALARI KÜRT DÜŞMANLIĞI

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, AKP ve MHP’nin şu anda temel politikasının, HDP ve Kürt halkına düşmanlık olduğunu vurgulayarak, şunları ekledi: “Bu korkunç bir şey. En büyük rakiplerinin biz olduğunu ve bu ülkeye demokrasi getirme gücünü biliyorlar. Rekabeti ahlaki olarak değil, siyasi ahlak dışı yöntemlerle yapıyorlar. Kapatma davası açacağız, Hazine yardımını keseceğiz, diyorlar. Hiçbir dava ve kesinti, milyonları kapatamaz. Bu mümkün değil. Biz kapatıldık ya da Hazine yardımı kesildi, şu anda 10 milyona varan insan gidip onlara mı oy verecek? Böyle bir dünya yok. Her halükarda demokratik siyasetteki ısrarımızı meşru ve demokratik temelde sürdüreceğiz.”