HEDEP Mêrdîn kongresine binlerce kişi katıldı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mêrdîn İl Örgütü, 3'üncü Olağanüstü Kongresi'ni topladı. Kongreye yoğun katılım gözlendi.

Kentteki bir otelde gerçekleşen kongre salonuna çok dilli "Hoşgeldiniz" pankartı ile "Özgürlük için yeniden" ve "Eşbaşkanlık mor çizgimizdir" pankartları asıldı.

Binlerce kişinin katıldığı kongrede, yoğunluk nedeniyle salonda yer kalmadı.

Divan üyelerinin seçilmesinin ardından kongrede, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

 Bir konuşma yapan Divan Başkanı Nazım Kök, Kürtlere dönük baskı politikalara vurgu yaparak, Kürt halkının "kirli politikalara" karşı direndiğini kaydetti.

Kök, "Ortadoğu'da bu mücadele yıllardır Kürtler tarafından veriliyor. Ortaya konulan bu özgürlük fikriyatının mimarı da Sayın Abdullah Öcalan'dır. Ancak bugün bu fikriyatın mimarından haber alamıyoruz. Bir an önce Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü sağlanmalıdır" dedi.

HEDEP İl Eşbaşkanı Alaattin Turan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi hatırlatarak, onurlu bir barışın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüyle ancak mümkün olabileceğini ifade etti.

Siyasetçi Ahmet Türk, Kürt halkının mücadelesine vurgu yaparken, "Büyük mücadele edildi. Kürt halkı özgürlüğü için haklarına ve geleceğine sahip çıktı. Kirli oyunlara rağmen Kürt halkının direnişi ayakta ve gelecek için mücadele etmeye devam ediyor” dedi.

Ahmet Türk, “Bugün binlerce Kürt seçilmiş zindanlarda. Kürt halkı ağır bedeller ödeyerek bugüne geldi. Ama her şeyden önce bugün Kürtler için yeni bir yaşam kapısı aralayan Sayın Abdullah Öcalan bugün cezaevinde ve tecrit altında tutuluyor. Kürt halkı bugün ayakta ve özgürlük için mücadele ediyor” diye ekledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Kürtler ile ilgili bir söyleminin AKP’li yetkililer tarafından “istismar” olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Türk, şöyle konuştu: "Kürt halkını kimse istismar edemez. Bizim mücadelemiz eşitlik, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesidir. 40 yıllık siyasi yaşamımızda onlarca partimiz kapatıldı. Ama Kürt halkı bugün ayakta ve bugün mücadele etmektedir. Kürt halkı üzerinde çeşitli spekülasyonlar gelişiyor. Kürt halkı üzerinde yürütülen insanlık suçlarını işleyenler Kürt halkının istismar edildiğinden söz ediyor.”

Ahmet Türk, "Bizim derdimiz sadece seçilmek değil, halkımızı demokratik siyasette bütün halklarla buluşturmaktır” diyerek sözlerini sürdürürken şunları ifade etti:

"Bizim mücadelemiz özgürlük, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesidir. Çok önemli seçimlerden geçtik. Ancak birçok yerde oy kaybettik. Bu halkın değil bizim eksikliğimiz. Özeleştirisini vermemiz gerekiyor. Ben bugüne kadar emek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bugün sizin oylarınızla seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum. Şimdi özgürlük zamanı."

DBP eski Eş Genel Başkanı ve HEDEP Mêrdîn Milletvekili Saliha Aydeniz de Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle sürdürülen cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerine değindi.

Aydeniz, tecridin Abdullah Öcalan şahsında toplumun tüm kesimlerine uygulandığını belirterek, "Tecrit kırılmadan özgürlük gelmeyecek, tecrit kırılmadan toplumun üzerindeki kirli politikalar son bulmayacak" dedi.

Saliha Aydeniz, cezaevlerindeki eylemcilerin yalnız bırakılmaması çağrısında bulundu.

Sık sık Abdullah Öcalan lehine için sloganlar atıldığı kongrede, faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından seçim yapıldı. Mehmet Mihdi Tunç ile Necla Acıbuca yeni eşbaşkanlar seçildi.