Kobanê Davası’nda tutukluluk incelemesi yapılacak

DEM Parti Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Öztürk Türkdoğan, yarın Kobanê Davası'nda tutukluluk incelemesi yapılacağını belirterek, "Karar çıkacakmış gibi orada olacağız. Kamuoyuna yaptığımız çağrı geçerli" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hukuk Komisyonu eş sözcüleri Sevda Çelik Özbingöl ve Öztürk Türkdoğan ile avukatlar, yarın Sincan Kampüsü’ndeki mahkeme salonunda görülecek Kobanê Davası’nın duruşmasına dair partinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak ile dava avukatlarından Şevin Kaya ile Çiğdem Kozan da toplantıya katıldı.

 Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Sevda Çelik Özbingöl, Kobanê Davası üzerinden iktidarın "siyasi dizayn" amaçladığını belirtti. Yaklaşık 8 yıldır devam eden ve hala 18 siyasetçinin tutsak olduğu Kobanê Davası’nın araçsallaştırıldığını söyleyen Sevda Çelik Özbingöl, müvekkillerinin neredeyse Türk Ceza Yasası’nın tüm sevk maddeleriyle yargılandığını ifade etti.

Sevda Çelik Özbingöl, yarın duruşmanın görüleceği Sincan’daki davaya katılım çağrısında bulunarak, “Sincan yerleşkesinden devam eden yargılamada bugüne kadar birçok hukuksuzluk ve mağduriyet yaşanmış olmasına rağmen; adalet ve toplumsal barışımıza katkı sunacak bir yargılama süreci ve hukukun işler kılınması talebimizi, çağrımızı da sizin aracılığınızla duyurarak orada bulunacağız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, söz konusu dava ile Kürt siyasetinin siyasi faaliyetlerinin yargılama konusu yapıldığına dikkat çekti. Kırkazak, şunları söyledi: “Kürt siyasetinin bir bütün olarak 2009’dan bu yana bütün siyasal faaliyetleri yargılama konusu yapılmıştır. O nedenle aslında herkes biliyor bu davanın bir kumpas olduğu. Herkes biliyor bu davanın bir tasfiye davası olduğunu ve herkes biliyor bu davanın otoriter baskıcı rejimin tesis edilmesine hizmet edildiğini.  

Vicdan sahibi her bireye yurttaşa sesleniyoruz; Gelin Kobanê’de Kürtlerin onurunu koruyan Türkiye ve dünya için güvenlik sorununu ortadan kaldıran kadınları ve çocukları IŞİD karanlığından koruyan Kobanê halklarıyla dayanışmayı hep beraber sahiplenelim. Bütün demokratik sivil kitle örgütlerini ve kamuoyunu Kobanî Davasında yargılanan HDP’lileri ve Kürt Siyasetçilerle dayanışmaya çağırıyoruz.”

TÜRKDOĞAN: YARIN KARAR ÇIKACAKMIŞ GİBİ ORADA OLACAĞIZ

Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Öztürk Türkdoğan ise mahkeme kaleminin kendilerine haber göndererek karar için zamana ihtiyaçları olduğunu ve yarınki duruşmada kararın çıkmayacağını ilettiğini aktardı. Türkdoğan, şöyle devam etti: “Dolayısıyla yarın ki duruşmada tutuk incelemesi gerçekleştirilecek. Kanunen zorunlu bir inceleme. Biz bütün hazırlıklarımızı yapmıştık, yarın karar çıkacakmış gibi orada olmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna yaptığımız çağrı halen geçerlidir. Yarın saat 10.00’da Sincan Kampus Duruşma Salonunun önünde partimiz dost kurumlar ve bileşenlerimizle demokratik kamuoyu ile oradaki açıklamamızı gerçekleştireceğiz.

Beklentimiz arkadaşlarımızın yarın tahliye edilerek Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ilkesine giden yola dönmesidir. Bizim yarınki beklentimiz, arkadaşlarımızın tamamının tahliye edilmesidir. Hele hele bazı arkadaşlarımız var ki onlar kanunen 7 yıldan fazla tutuklu yargılanamayacağına dair hükmü ihlal edilen arkadaşlarımızdır. Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel kanuna aykırı olarak tam bir siyasi rehine olarak tutulmaktadırlar.”