Köse: Tarım işçilerini güvencesizlik ve önlemsizlik öldürdü

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Konya'da tarım işçilerinin yaşamını yitirdiği 'kazanın' sorumlusunun emek sömürüsünü sürdürenler olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Konya'da tarım işçilerinin yaşamını yitirdiği 'kazaya' ilişkin yazılı açıklama yaptı.

'EMEK SÖMÜRÜSÜNÜN EN YOĞUN OLDUĞU ALAN'

Köse, yazılı açıklamasında, "Emek sömürüsünün en yoğun yaşandığı tarım sektöründe her yıl onlarca tarım işçisi yollarda bir yudum ekmek uğruna hayattan kopuyor. Konya’da yaşanan kazada hayatını kaybeden tarım işçileri de önlemler alınmadığı takdirde ne ilk ne de son olacak. Her yıl yüz binlerce tarım işçisi geçim sıkıntısı nedeniyle ülkenin farklı bölgelerine göç etmek zorunda kalıyor. Sosyal yaşamdan izole, sağlık hizmetlerinden bile faydalanamayan, çok kötü fiziki koşullarda, düzgün beslenme ve barınma koşullarından azade yaşamak zorunda kalmaktadır" dedi.
Başsağlığı dileyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, "Kaybedilen canlardan tüm yetkililer sorumludur" diye ekledi.