Kurdi İttifak eylül başında açıklanacak

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Amed’de Kürt partileriyle yaptığı ziyaret sırasında Kurdi İttifak’ı eylül başında açıklayacaklarını duyurdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumartesi günü partisinin Amed’de düzenlediği mitingin ardından, bu pazar günü de parti ziyaretlerine başladı.

Sancar, Kürt partilerinden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürdistan Demokrat Partisi -Türkiye (KDP-T) İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Azadî Partisi ile Devrimci Demokratik Kürt Derneği’ni (DDKD) ziyaret etti.

Sancar’ın PİA ziyareti sırasında bu partinin Genel Başkanı Mehmet Kamaç ve beraberindekiler Sancar’ı karşıladı.

Kısa bir açıklama yapan Kamaç, HDP'nin Üçüncü Yol için büyük bir mücadele verdiğini belirtti. Kamaç, "Türkiye insan hakları, demokrasi, birlikte yaşam da girdiği çıkmazdan Üçüncü Yol ile çıkılır. Çok renkli ve çok sesli bir toplum Üçüncü Yol için oluşturulmalıdır. Kardeşliğin, barışın yolu bu yoldadır" dedi.

Sancar ise ittifak çalışmalarının istişare edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bu istişareler heyetler düzeyinde devam ediyor. Önümüzde kritik bir dönemeç var. Mevcut iktidarın baskı ve zulmü artırdığı bir dönemdeyiz. Bu baskı ve saldırılar Güney Kürdistan ve Rojava'da savaş politikalarına çevrilme hırsı var. Buna karşı en büyük birlikteliği oluşturma sorumluluğumuz var. En önemli adımları da Kürdi partiler ve Kürdi siyasal çevreleri karşılayacak en büyük savaş karşıtı politikayı oluşturmayı da istişare edeceğiz" diye konuştu. 

“Kürt barış hareketinin acil ihtiyaç olduğunu daha önce söylemiştim” diyen Sancar şunları ekledi:

“Şimdi güçlü bir savaş karşıtı bloğuyla birlikte kapsamlı barış bloğu da oluşmalıdır. Karşılıklı diyalog ve istişare ile Kürtler arası çatışmanın çözülmesi gerekiyor. Bu çatışma en fazla Kürtlere kaybettirir. Bundan sonraki çalışmalarımızda Kürdi İttifak çalışmalarımızı genişletmek zorundayız. Başka parti ve platformlara da ulaşmaya çalışacağız. 25 Ağustos'ta sol sosyalist partilerle oluşturduğumuz ittifakı geliştireceğiz. Şartları olgunlaştırırsak buradaki Kürdi İttifakı da Eylül ayında kamuoyunu ilan etme amacımız var. Yeni dönemde nasıl genişleyebileceğini de birlikte konuşacağız.”

Sancar ve beraberindekiler daha sonra KKP Amed İl Başkanlığını ziyaret etti. Sancar’ı KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve beraberindekiler karşıladı. Bir sonraki ziyaretin adresi Azadî Partisi oldu. Sancar, Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti tarafından karşılandı.

Sancar, “Bu ittifakta farklı inançlar farklı halklardan, kadınlar, emekçiler, mağdur hareketleri, ekoloji hareketleri var. Bir yandan 7'li masa ile ittifak var. Ekoloji gruplarıyla görüşmeler yürütüyoruz. Kadın hareketi ile görüşüyoruz. En önemli gördüğünüz Kurdî partilerle de görüşüyoruz” diye konuştu.

Amaçlarına ulaşmaları için ittifakı genişletmek gerektiğini vurgulayan Sancar, “Demokrasi İttifakı bir ayağında sol, sosyalist kesimlerle görüşmek var. Diğer taraftan saydığım Kurdi partiler ve örgütlerle ittifak var. Eylül ayı içinde kamuoyunda Kurdi partilerle olacak çalışmaların sonucunu paylaşmayı düşünüyoruz. Sol, sosyalist yapılarla birlikteliğin sonuçlarını da 25 Ağustos'ta kamuoyuna duyuracağız. Bütün bu parçalar bir arada demokrasi ittifakını oluşturacak. Aynı düşünce de olanların bir araya gelmesi parti olarak biliniyor. Önemli olan farklılıkları bir araya getirmektir, biz de onu istiyoruz" şeklinde konuştu.  

Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti ise, "Bütün renklerin, bütün seslerin bir araya gelerek istişare etmesi önemlidir" dedi. Sancar son olarak DDKD ziyaret etti.