Oluç: Sincan, Şakran ve Kürkçüler'de durum ciddi!

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Sincan, Şakran ve Kürkçüler cezaevlerinde ciddi hak ihlallerinin yaşandığını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na başvurarak, Kırıkkale Cezaevi’nden Sincan 1 ve 2 Nolu F Tipi ile T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen tutsaklarla ve İzmir Şakran 3 Nolu T Tipi Cezaevi ile Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ndeki tutsakların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin acil görüşme yapılmasını istedi.

Başvuruda, 20 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası cezaevlerinde ihlallerin arttığına dikkat çekilerek, “Kırıkkale Cezaevi’nden Ankara Sincan Cezaevi’ne sürgün edilen tutuklu ve hükümlülerin yoğun baskı altındadır. Cezaevine girerken çıplak arama dayatmasına maruz kaldıkları, kantin ve revir haklarının engellendiği, tek kişilik hücrelerde tutularak tecrit edildikleri, koğuşlarının her gece basıldığı, gece atılan devriyelerde marşlar söylenerek küfürler edildiği, fiziksel zor ve psikolojik işkencelere maruz kaldıkları ve daha birçok insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya oldukları tarafıma iletilmiştir” denildi.

İzmir Şakran Cezaevi’nde de hak ihlallerin yaşandığına değinilerek, şunlar kaydedildi: “Pandemi bahane edilerek sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinin engellendiği, izolasyon ve yasaklama şeklindeki ihlallerde artış olduğu, hijyen sorunları olduğu, revir hakkının engellendiği, musluk vs. temel ihtiyaçlarda tamirat ücretlerinin yüksek tutularak kendilerinden istendiği, ihtiyaçların sadece kantinden edinilebildiği ve fiyatların keyfi, yüksek olduğu, verilen yemeklerin sağlıksız ve yetersiz olduğu, içme suyu ve elektrik masraflarının kendilerinden alındığı, keyfi olarak sürgün edilebildikleri tarafımıza iletilmiştir.”

Başvuruda Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsakların salgın bahanesiyle birçok hak ihlaline maruz kaldığı da vurgulanarak, “Tecrit ve izolasyon uygulandığı, disiplin cezalarının keyfi uygulama haline getirildiği, sağlık hakkının engellendiği, birçok kişinin odalarından zorla alınarak insan hakları ve onuruna aykırı bir biçimde odalara yerleştirildiği tarafımıza iletilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Meclis İnsan Hakları Komisyon Başkanlığı’na yapılan başvuruda, komisyonun acil olarak, cezaevinde hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerini ziyaret etmesi gerektiği belirtildi.