Sancar: Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos’ta açıklayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Amed’de Kürt partilerinin ziyareti sırasında Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos’ta kamuoyuna duyuracaklarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumartesi günü partisinin Amed’de düzenlediği mitingin ardından, bu pazar günü de parti ziyaretlerine başladı.

Sancar, Kürt partilerinden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürdistan Demokrat Partisi -Türkiye (KDP-T) İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Azadî Partisi ile Devrimci Demokratik Kürt Derneği’ni (DDKD) ziyaret etti.

Ziyaretin ilk durağı DBP oldu. Sancar’ı, DBP Eş Genel Başkanı Salih Aydeniz karşıladı.

Aydeniz, Cumartesi günkü mitinge dikkat çekerek, “Her şeye rağmen, bütün yönelimlere rağmen, kapatma davalarına rağmen, halk her koşulda HDP'nin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi" dedi.

 HDP’nin halklara, kadınlara, gençlere umut olduğunun altını çizen Aydeniz, “Umut olmaya da devam edecektir" diye ekledi.

TEMEL MİSYON, YENİ BİR BAŞLANGIÇ YARATMAK

Sancar ise “Kürdi İttifak” partileriyle görüşmelerine değindikten sonra, tüm Türkiye’de demokratik cumhuriyet hedefleri olduğunu söyledi.

Sancar,  "Bütün Türkiye'de demokratik cumhuriyete giden yolu açma kararlılığımız büyüyerek devam ediyor. Bütün zorluklara rağmen burada, İstasyon Meydanı'nda halkımız bu kararlılığı bir kez daha göstermiştir. Mesaj açıktır; biz irademize sahip çıkıyoruz, sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Sancar, temel misyonlarının yeni bir başlangıcı yaratmak olduğunu söylerken hedeflerinin iktidar değişiminden ziyade zihniyet ve sistem değişikliği olduğunu vurguladı.

Sancar, şöyle devam etti: "Bu da ancak geniş ittifaklar ve kapsamlı bir ortak mücadele ile mümkün olduğunun da farkındayız. Demokrasi ittifakı adını verdiğimiz bu ortak mücadele birlikteliğini birkaç sütunu var. Biri bizim dışımızdaki 6 sol-sosyalist partiyle oluşturduğumuz kısımdır. Diğer inanç gruplarıyla oluşturduğumuz çalışmalarımız devam ediyor. Emek hareketi, kadın hareketi, ekoloji hareketiyle de aynı yönde çalışmalar yürütmekteyiz. Bütün bu güçleri birleştirebilirsek şartlar ne kadar zor olursa olsun demokratik cumhuriyete giden, şartlar ne kadar zor olursa olsun yolu açacağımıza inanıyoruz.”

‘SALİHA AYDENİZ İRADEMİZ, ONURUMUZDUR’

İktidarın Aydeniz’i hedef almasına da tepki gösteren Sancar, "Saliha Aydeniz hedefe konmuştur. Dokunulmazlığının kaldırılması için başlatılan süreç devam etmektedir. Genel Kurul aşamasına kadar getirilmiştir. Bu sürecin bitirilmesi için iktidar partilere ellerinden getirileni yapmışlardır. Saliha Aydeniz bizim irademizdir, bizim onurumuzdur. Onun şahsında bu saldırı DBP'ye, temsil ettiği Kürtlere karşı bir saldırıdır. Sonuna kadar bu saldırının karşısında duracağız ve bu oyunları da boşa çıkaracağız. Burada bulunmaktan onur duyuyorum” şeklinde konuştu.

BASKILAR ARTTIKÇA SAHİP ÇIKMA KARARLILIĞI YÜKSELİYOR

Sancar’ın ziyaretinin ikinci durağı KDP-T oldu. Sacar, KDP-T’nin Amed İl Başkanlığında Genel Başkan Mehmet Emin Kardaş’la bir araya geldi.

Sancar, baskılara işaret ederek  “HDP yönelik baskılar arttıkça sahip çıkma kararlılığı da yükseliyor. Bu baskılar sadece HDP’ye yönelik baskıların olarak görülmemesi gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Bu saldırılarla bir tarafta Kürt halkının iradesi hedef alınırken öte yandan Türkiye'de demokrasi mücadelesinin en dinamik gücünü etkisiz hale getirme hedefi güdülmektedir. Bu saldırı ve kuşatmalarla en geniş ‘Demokrasi İttifakı’nı oluşturmayı en temel hedef olarak önümüze koyduk” ifadelerini kullandı.

SAVAŞ POLİTİKALARINI DURDURMAK ZORUNDAYIZ

HDP Eş Genel Başkanı, “Operasyonların Kürdistan’ı bir savaş meydanına çevirme gibi yıkıcı bir amacı var” diyerek, siyasi partileri ziyaret etmenin hem bilgilendirme hem de görüş alışverişi gündemiyle yapıldığını ifade etti.

“Bu savaş politikalarını durdurmak zorundayız” diyen Sancar, “Savaşa karşı çıkmak bizleri gelecekte demokrasiyi, ortak yaşam ve eşit yurttaşlık üzerine kurma konusundaki politikalarımızın en önemli dayanaklarındadır. Bu savaş politikalarını durdurmak zorundayız. Bunu da yine savaştan etkilenen bütün hakların temsilcileriyle ve katılımıyla birlikte gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

 25 AĞUSTOS’TA DEMOKRASİ İTTİFAKI

Sancar, sık sık değindiği ama kimlerin içinde olduğuna dair bilgi vermediği “Demokrasi İttifakı”nı da 25 Ağustos’ta kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Sancar şöyle konuştu:  “Kurdî partilerin bir kısmıyla 2018'de başlayan 2019 yerel seçimlerinde somutlaşan bir ortak çalışmamız var. Bizler demokrasi ittifakı çerçevesinde başka birliktelikler kurmak için de çalışmalar yürütüyoruz. 7’li masa dediğimiz Türkiye'deki sol sosyalist partilerle ortak çalışmamızı 25 Ağustos’ta kamuoyuna duyuracağız. İnanç gruplarıyla özellikle Alevi kurumlarıyla doğrudan ve kurumlar üzerinden aynı amaca yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Emek hareketiyle, kadın hareketiyle, ekoloji ve gençlik hareketleriyle de bu ittifakı en geniş noktaya taşımak istiyoruz. Demokrasi ittifakının ortak mücadele zemininde buluşma amacına yönelik bu ittifakın Kurdi ayağı hayati önemdedir. Özellikle bölgede, Kürdistan'da yaşanan gelişmeler bizlerin ortak bir program ve hedef etrafında buluşmasını her zamankinden daha acil bir hale getirmiştir.”

KURDİ İTTİFAKI GENİŞLETME ÇALIŞMALARI

Sancar’ın konuşmasında öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

“Kurdi partilerle şu ana kadar yürüyen çalışmaları kalıcı bir ittifaka dönüştürmek için de bazı çalışmalarda bulunduk. Bir çerçeve metin oluşturuldu, konferanslar ve çalıştay gerçekleştirildi. Biz artık bunu resmileştirmek istiyoruz bir. İkincisi genişletmek gibi bir önemli hedefimiz var. Bugüne kadar 6 parti ile yürüyen bu ittifakı olabilecek en geniş çevreye ulaştırmak istiyoruz. Diğer Kurdi partileri de içerecek bir ittifak haline getirmek istiyoruz. Bu konuda son gelişmeleri, bugün burada değerli kardeşim Mehmet Emin Kardaş ile istişare edeceğiz. Diğer ziyaret edeceğimiz partilerle de görüş alışverişinde bulunacağız.”

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİN İTTİFAKI

 “Demokratik İttifakı, bizim halkları buluşturma ve halkların eşit, ortak yaşamını demokratik temellerde kurma programıdır. Bu nedenle iradelerimizi, görüşlerimizi ve hedeflerimizi buluşturma çalışmalarını bütün hızıyla sürdüreceğiz. Bütün gücümüzle burayı inşa etme faaliyetlerini sürdüreceğiz. Belki Kurdi ittifak partileriyle bu dönem içinde arzuladığımız hızda görüşmeler yapılmamış olabilir ama bunu en kısa sürede telafi edeceğiz. Bugün daha önce konuştuğumuz programı gerçekleştiriyoruz. Her zaman diğer partilerle ortak toplantılar yapardık ama bugün HDP Eş Genel Başkanı olarak arkadaşlarımızla birlikte bütün partilerini tek tek ziyaret etmeyi planladık. Kendileriyle bu çerçevede görüş alışverişinde bulunup süreci nasıl somutlaştırabileceğimize hızlandırarak resmileştirebileceğimizi konuşacağız. Önümüzdeki dönemin ittifakını da buradaki görüşmelerle de somut hale getireceğiz.”

DİYALOGDAN BAŞKA ÇÖZME ŞANSLARI YOK

“Bizim için demokrasi ve barış önemlidir. Kürtler arası sorunların diyalogla, karşılıklı anlayışla tartışılması hayati önemdedir. Kürtler bu coğrafyanın en çok ezilen, en uzun süre baskıya maruz kalan halkıdır. Kürt halkının temsilcilerinin bu kadar ağır baskılar yaşanıyorken ve önümüzdeki dönemin planlarında yeni bir yüzyılı aynı anlayışla sürdürme çabaları varken Kurdi siyasi temsilcilerin birbiriyle sorunlarını diyalogdan başka yolla çözme şansları yoktur. Bu ağır şartlarda sorunlar ne kadar çetin olursa olsun bu istişare mekanizmalarını işletmek ve ulusal birlik hedeflerine doğru herkesin üzerine düşen yapmasını HDP olarak çok önemli buluyoruz. Bu konuda atılacak her adımın öneminin farkındayız. Ziyaretimizin amacı bu ve bugün KDP Türkiye ile başlayarak diğer partilerle tartışacağız.”

Sancar, Kürt partilerini ziyaretini sürdürüyor.