Sancar ve Buldan'dan Kobanê Davası açıklaması

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Kobanê Davası'nın sonucunun geleceği belirleyeceğini belirtti.

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sincan’da görülmeye devam edilen Kobanê Davası'nın duruşmasına katıldıktan sonra bir açıklama yaptı.
Sancar, "Kobanê Kumpas Davasında yeni duruşma periyodu bugün başladı. Hep söylediğimiz gibi bu bir siyasi intikam ve kumpas davasıdır. Fakat yeni gelişmelerle birlikte başka nitelemeler de kullanmamız gerekiyor. Ortada iktidarın zavallılığı ve hukukun sefaleti vardır. Hergün onlarca, yüzlerce ağır suç ifşaatı ortaya dökülürken harekete geçmeyen savcılar ve sessiz kalan iktidar, HDP ve Kürtlere saldırı söz konusu olduğunda cevvalleşiyorlar ve her türlü yolu kullanmayı mübah sayıyor" dedi.

'DİRENENLER KAZANACAK'

Sancar, şu değerlendirmeleri yaptı:
"Karşımızda dava iktidarın toplumun aklıyla, vicdanıyla ve hafızasıyla alay etmeye çalıştığı bir davadır. Aslında daha da fazlası da var; iktidar bu dava aracılığıyla toplumun aklına, vicdanına ve hafızasına savaş açmıştır. Hiçbir güç vicdana, akla ve hafızaya karşı yapılan bir savaşı kazanamaz. Burada kazanacak olanlar onurla direnenler ve inançla yürüyenlerdir.
Yargılanan arkadaşlarımız da tam da bunu yapıyorlar; onurla direniyorlar, haklarını ve halkların özgürlüğü ve geleceğini savunuyorlar. Bu nedenle iktidarın kazanma şansı yoktur. Direnenler ve kararlılıkla yoluna devam edenler kazanacaktır. Adaleti alenen yok sayan hiçbir iktidar uzun süre ayakta kalamaz.
Hedef HDP ve Kürt halkıyla birlikte mücadele eden Türkiye halklarıdır.
Bu adaletsizliğe biz dur diyeceğiz. Türkiye’nin demokrasi ve barış umudunu ayakta tutacak olan da bu kararlı mücadeledir. Burada tekrar gördüğümüz şey iktidarın sefaleti, hukukun buna alet edilmesi, iktidarın zavallılığı ve hukukun sefaletidir. Bizim adil hakimlerden beklentimiz bu kirli planlara alet olmayı reddetmeleridir. Bunu reddedecek vicdanlı adil hakimler vardır, buna inanıyoruz. Onların da bu kumpaslara karşı vicdanlarının sesini dinlemeleri için elimizden gelen desteği sunacağız, toplumsal itirazı da adalet mücadelesini de bu amaçlar için büyütmeye devam edeceğiz."

BULDAN: KARAR GELECEĞİ ETKİLEYECEK

"Bu dava hukuki değil siyasidir" diyen Buldan ise şunları dile getirdi:
"Bu dava kumpas davası dediğimiz, hukuki değil siyasi dava dediğimiz Kobanî Kumpas Davası kaldığı yerden devam ediyor. Şunu belirtmek isterim ki, bugün o sanık sandalyesinde oturanlar, bir dönemin siyasi aktörleri, bir dönemin barış ve demokrasi mücadelesi veren insanlar olduğunu özellikle bugün ülkeyi yönetmek isteyenlere hatırlatmak isterim.
Bu dava elbette Türkiye’nin demokrasi tarihine önemli bir dava olarak geçecek. Verilecek olan kararlar Türkiye’nin geleceğini, Türkiye’nin demokratik siyasetini, Türkiye’nin demokratik geleceğini çok yakından ilgilendiren bir sürece girecek. Umut ediyoruz ve diliyoruz ki, verilecek olan kararlar demokratik ve hukuka uygun kararlar olur.
Ancak gördüğümüz ve takip ettiğimiz kadarıyla siyasi saiklerle hazırlanmış bomboş bir iddianameyle sanıkların karşısına geçen mahkeme heyeti başta olmak üzere almış oldukları talimatla, almış oldukları emirlerle birlikte bu kararın nasıl sonuçlanacağını elbetteki görebiliyoruz. Ama biz yine de ümidimizi hiçbir zaman yitirmeden, hukukun üstünlüğüne olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmeden, bu ülkede bir damla da olsa demokrasini kırıntılarını görmek istiyoruz.
Sadece HDP ve Kürtler değil birlikte mücadele edenler de yargılanıyor.
AKP hükümeti bu davadan istediği sonucu asla ve asla alamayacaktır.
Bu dava tarihi bir davadır, kararları da tarihi olacaktır."