Sivil polislerce gizlice gözaltına alınan öğrenci tutuklandı

Mêrdîn'e gezmeye gittiği sırada gözaltına alınan ve günlerdir İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğu bugün ortaya çıkan 9 Eylül Üniversitesi Dijital Pazarlama Bölümü öğrencisi Şeyhmus Buran, tutuklandı.

TUTUKLAMA

İzmir'den Mêrdîn'e 24 Mayıs’ta gezmeye gitmesinin üzerine kendisinden haber alınamayan ve ardından gözaltına alındığı öğrenilen 9 Eylül Üniversitesi Dijital Pazarlama Bölümü öğrencisi Şeyhmus Buran, tutuklandı. Günlerdir İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğu ortaya çıkan Buran, emniyet sorgusunun ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.

Polisler tarafından şiddete uğradığı için emniyette susma hakkını kullanan Buran, savcılıkta ifade verdi.  

Savcılıkta Buran'a, hakkında isimsiz bir ihbar olduğu için soruşturma açıldığı aktarıldı. Yine açık tanık Buse Aslan'ın da verdiği ifadeler hakkında da sorular sorulan Buran'a, "Örgüt üyeliği" suçlaması yöneltildi.

Tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen Buran, aynı suçlama ile İzmir 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı. 

'ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİ'

Müvekkili ile görüşen Velat Zeren, Perşembe günü İzmir'den Mêrdîn’e gezmek amacıyla giden Şeyhmus Buran’ın, Cuma sabahı Qoser ilçesine vardığını, burada bir anda önünü kesen sivil polislerce gözaltına alındığını aktardı. Polislerin müvekkilini ölümle tehdit ettiğini belirten avukat Zeren, “Bu polisler bir süre aracın içinde Şeyhmus'a şiddet uyguluyor, tehdit ediyor. Daha sonra bu polisler Şeyhmus'u Mardin Emniyeti'ne bağlı polislere teslim ediyor. Mardin Emniyetine bağlı polisler de Şeyhmus'u farklı bir aracın içinde sürekli şiddet uyguluyor. 'Seni sınırın dışına götürüp kafana sıkalım mı?’ deyip silah göstererek 'Öldüreceğiz seni' diye tehdit ediyorlar. Daha sonra Mardin Emniyeti'ne götürüyorlar. Şeyhmus o günü Mardin Emniyeti'nde geçiriyor. Cumartesi günü aktarmalı uçakla gece yarısı İzmir'e getiriliyor. İzmir'de avukat istiyor, ancak avukatına bilgi verilmiyor. Bugün ifade alınması gerektiği için bana bilgi verildi. Ben de bu şekilde ifadesine girebildim" dedi.