Temelli: 24 Haziran’da bu iktidar gidecektir

Partisinin Hatay’da düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, “İktidarlar gelir gider 24 Haziran’da bu iktidar gidecektir. O zaman tüm dosyalar açılacak o zaman herkes hesap verecektir. Uyarıyorum suç oluşturacak talimatlara uymayın” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmaları kapsamında Hatay’ın Defne ilçesi Özel Doğuş Okulları’nın önündeki boş alanda miting düzenledi. Mitinge HDP Hatay milletvekili adaylarının yanı sıra HDP Eş Başkanı Sezai Temelli de katıldı. HDP bayrakları ile süslenen alana HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve HDP Eş Başkanları Sezai Temelli, Pervin Buldan’ın posterlerinin yanı sıra, “Senle değişir”, “Yurttaş, yoldaş, arkadaş Demirtaş”, “Em li virin” pankartları asıldı. Kitle didik didik arandıktan sonra alana alındı. Temelli ve milletvekili adayları zılgıtlar ve “Bizler HDP bizler meclise” sloganı ile karşılandı. Miting alanında Selahattin Demirtaş’ın yüzünün basılı olduğu maskeler takan kadınlar dikkat çekti.

‘BARAJLARI YIKA YIKA GELECEĞİZ’

16 yıllık AKP iktidarının gözaltına alma tutuklamalara ve baskılarına son vermek için 24 Haziran’da sandıklara gideceklerini belirten HDP İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, “Savaşa karşı barışı savunmak için, doğa tahribatına dur demek için, annelerin gözyaşlarını durdurmak ve bu topraklara barışı getirmek için bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a diyoruz. HDP olarak tüm baskı ve tutuklamalara yok saymalara rağmen dimdik ayaktayız 24 Haziran’da barajları yıka yıka meclise gireceğiz” dedi.

SANDIĞA GÖMECEĞİZ

Alanda bulunan kitle HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’ye yaptığı konuşma dinletildi.

Ardından da HDP Hatay Milletvekili adayı Hülya Kavuk söz aldı. Hükümetin ülkeyi yönetemediği için baskın seçimlere gittiğini söyleyen Kavuk, 24 Haziran’da verilen mücadelenin baskıdan yana olan, toplumu kutuplaştıran, emeğe saygı göstermeyen ile ötekileştirilen kadınların, gençlerin, KHK’ler ile işten atılan kamu emekçilerin arasında olduğuna dikkat çekti.

Kavuş şöyle konuştu: “Bu seçim sadece oy verme seçimi değil ya diktatörlerin yöneteceği bir ülkeye ya da demokrasi ile halkların kendi kendini yönettiği bir ülke. Eşitliğin ve özgürlüğün hakim olduğu bir ülke için bizler için sandığa gömeceğiz diyenleri Hatay halkı sandıklara gömecektir buna inanıyoruz.”

'HALKLAR İÇİN KAZANACAĞIZ'

HDP Hatay milletvekili adayı Barış Atay “HDP’yi ittifaka almadılar dediler ‘hayır’ dedik. Biz halklar ile ittifak yaptık. Dedik bu halkın emek iş sıkıntısı vardır dedik. Ancak bunlar kavgadan başka bir şey anlamadılar. Ancak kavga varsa biz kavga var o halde biz alasını ederiz. Gezi’de Sur’da, Cizre’de Kızılay’da, Lice’de, Armutlu’da acıların birleştirdiği halklarız biz. Bunlara karşı mücadele ve en çok da umut olsun, inadına barışa olsun umudumuz. Biz kazanacağız. Ataması yapılmayan ve gençlerimiz için KHK ile atılan direnenler için, şiddete maruz kalan kadınlar için, cematta yakılan çocuklarımız için, Suriye’de direnen halklarımız için biz kazanacağız. Berkin Elvan, Taybet Ana için Miray bebek için, Soma’da kaybettiğimiz işçiler için, Suruç’ta kaybettiklerimiz için biz kazanacağız. 16 yılda talan edilen doğamız, sadece bir diktatörün sarayı için kesilen binlerce ağaç için biz kazanacağız. Özgürlük, bağımsızlık ve güneşi zapt ettiğimiz güneşli bir gün için, inadına halklar için biz kazanacağız. Son söz olarak Yılmaz Güney’in dediği gibi ‘her şeye rağmen mutlaka ve mutlaka biz kazanacağız’” diye konuştu.

‘SUÇ OLUŞTURACAK TALİMATLARA UYMAYIN’

“Bugün Hatay’dayız Türkiye’nin her yerindeyiz. Şu anda Amed meydanında yüzbinler toplandı. Burada Amed’e selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz” diyerek konuşmasına başlayan HDP Eş Başkanı Temelli ise şöyle devam etti: “Her yerde HDP’nin sesi yükseliyor. Hep birlikte demokrasinin huzurun önündeki barajı 24 Haziran’da yıkacağız. Bu baraj yıkılmasın diye hepsi bir araya gelmiş. Hepiniz bir araya gelmişsiniz de biz bu barajı yıkacağız. Sanki devletin bir kurumu değildir. YSK her gün başka bir karar alıyor. Cumhurbaşkanımız hala özgür değil. Çünkü HDP barajı aşarsa ve meclise girerse hesapları bozulacaktır. Ancak bizler barajı yıkarak hevesleri kursağında bırakacağız. Şimdi yine sandık kurulu üyelerimizi gözaltına almışlar. Stantlara saldırıyorlar. Sanıyorlar ki biz vazgeçeceğiz asla bunca vazgeçmedik. Bu saatten sonra da geçecek değiliz. Ben burada her yerde olduğu gibi bir kez daha emniyet ve güvenlik güçlerine suç olan talimatlarına oymayın. Halkın vergileri ile maaş alıyorsunuz. Bunun için kamu güvenliğini sağlamanız için iktidarlara hizmet etmeniz için değil. İktidarlar gelir gider 24 Haziran’da bu iktidar gidecektir. O zaman tüm dosyalar açılacak o zaman herkes hesap verecektir. Uyarıyorum suç oluşturacak talimatlara uymayın.

‘SENİN GÖREVİN GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK’

Bugün otopsi raporları açıklandı. Adil Şenyaşar’da 17 farklı silahtan 17 kurşun çıktı. Katletmişler ancak bir kişi gözaltına alınmış değil. Aynı şekilde kardeş ve baba katledilmiş gözaltı yok. İçişleri çıkmış hala HDP’yi suçluyor. Bu olayların arkasında kimin olduğunu iyi biliyor. Her şey ortada doktorlar kamera kayıtları ortada herkes oradaydı. 4 savcı görevlendirilmiş bu savcılar hala bu katliamları açığa çıkartmamış o halde 25 Haziran sabahı o suçluları size vereceğiz. İnce bey Selahattin Demirtaş’ı ziyarete gitmiş onun için Suruç olayı olmuş diyorlar. Böyle bir mantık olur mu? Bu şekilde kendini kurtaramazsınız. Ceylanpınar’da, Suruç ve Ankara katliamında olduğu gibi tüm bunun hesaplarının vereceksiniz. Sen İçişleri Bakanısın senin görevin güvenliği sağlamaktır. Eski Sağlık Bakanı çıkıp diyor ki ‘HDP’nin gövdesini ortadan kaldıracağız.’ HDP’ye karşı bir suçtan bahsediyor. Bu ülkenin cumhuriyet başsavcısı vardır. Bunu yüce divana göndermelisiniz. Açık açık bizi tehdit ediyor halkı suça teşvik ediyor. Bu zihniyeti bu ülkenin başından def etmek bize kalıyor. HDP tüm gücü ile bu ceberut iktidardan güzel ülkemizi kurtaracağız.

‘ÖZGÜRLÜĞÜ GETİRECEĞİZ’

Bir demokrasi ve ekonomik programı ortaya koyduk. Gelin hep birlikte bir demokrasi zemini hazırlayalım. Demokratik bir anayasa yapalım dedik. Farklı halkların ve inançların bir arada özgürce eşitçe yaşadığı bir anayasa yapalım bu bizim gücümüz ve zenginliğimizdir. Farklılıklardan güç alarak güçlü bir demokrasi yarata biliriz. Bu konuda tüm muhalefet partilerine çağrı yaptık. Birlikte yapacağız bu anayasa çünkü eşit yurttaşlık böyle bir şeydir. Ancak o zaman bu ülkenin sorunları çözülür. En temel sorunu olan Kürt sorunu ve demokrasi sorunu çözülür. Bizim bu gücümüz var bu güç farklılıklarımızdır. Sorunlarımıza da birlikte çözüm üretebiliriz. Hep birlikte hem Kürt sorununu hem de bu ülkenin önündeki tüm barajları yıkarak özgürlüğü getireceğiz.

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

Kritik bir seçimdir ya Erdoğan rejimi ya da Erdoğan rejimine karşı demokratik bir ülkeyi kuracağız. Kürtlerin yaşadığı yerlerde Kürt kardeşim diyor. Bu kardeşlik hikayelerinden sıkıldık. Biz eşit yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Diyor ki cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. 16 yıldır hükümette olan yeni aklına geliyor bu vaadi veriyor. Bugüne kadar yapmadıklarını şimdi mi yapacaksın seni tutan mı vardı.

Neden yapmadın çünkü hikaye şudur toplumu ayrıştırırsam ve halkları bir birine düşürürsem bu iktidarı sürdürürüm öylede yaptılar. Halkların arasına sokulmuş bu nefret söyleminden kurtulma zamanı gelmiştir. Alevi toplumunun hakları Kürt sorunun çözümü aslında tam da bu savaş ve bu sorunlardan beslenen iktidardan kurtulmanın zamanıdır. Demokratik anayasa çağrımız bu temeldedir. O zaman ülkeye demokrasi barış gelir. Türkiye’nin bu kadar ciddi sorunları varken savaş politikaları ile yol alırken sadece Türkiye halkları değil komşularımızda mağdur oldu. Suriye halkları da bundan kaynaklı mağdur oldu. Davutoğlu vardı, stratejik derinlik diyordu bu bir emperyal hevesti, yeni pazarlar açacakmış yani başka bir ülkeye reva gördüğü savaştır. Kaç yıldır DAİŞ ve ÖSO çeteleri ile huzuru kaçırdılar. Suriye’nin en huzurlu yeri Efrin’di. Mantar tabancası dahi patlamamış gidiyorlar ÖSO çeteleri ile Efrin’de huzurlu yeri huzursuzlaştırıyorlar. ÖSO talan ediyor kadınlara tecavüz ediyor çocukları kaçırıyor sahne budur ve halen devam ediyor. Halklara olan bu saldırıya heyecan diye bakıyor. Kirli politikası yetişmedi diye bir Kandil senaryosu ile geliyor oda olmadı şimdi de Minbic var ve Suruç provokasyonu da bunun sonucudur. 4 milyon Suriyeli mağdurdur. Türkiye’de çok zor koşullarda yaşıyorlar. Şimdi de siz misafirsiniz diyor. Yani istediğim gibi seni istediğim gibi kullanırım. Gün gelir seçimlerde kullanırım. Gün gelir merdiven altında ucuz işgücü olarak kullanırım ve kadınlarına da her türlü tacize ve tecavüze ses çıkarmam diyor. Onlarında hakkını savunacak olan bizler olacağız. Ve savaş değil barış diyerek bunlardan kurtulacağız.

Her ülke kendi kaderine kendisi karar verecektir. Demokrasi sorununu çözümü iktisadi sorunun çözümüne bağlıdır. ÖSO orada yağma yolsuzluk hak gaspı yapıyorlar ya bunlarda kravat takarak yapıyorlar. Halklarımızı gasp ediyorlar. Bunca yolsuzluk işsizlik neden oluyor. Büyüdük diyorlar peki işsizlik artmış kazanamaz olmuş emekçiler peki kim büyüdü. Emekçiler kadınlar gençler değil, çocukları damatları büyümüştür. Bunlara karşı HDP olarak hakça dağıtım programını hayata geçireceğiz. O halde madem biz ekip biçiyoruz o halde yöneten biz yönetende biz olacağız. Asgari ücret 3 bin TL olacaktır dediğimiz de dünyanın en adaletsiz ülkelerinden biridir. Türkiye yolsuzlukla mücadele etmek gerekiyor.

En düşük ücret 3 bin TL olacaktır. Birlikte üretip birlikte paylaşacağız zenginden çok yoksuldan az vergi alacağız. Sosyal halklar programını hayata geçireceğiz. İnsanlarımıza burçsuz bir hayat sunacağız. Bunların bıraktığı enkazı birlikte emekçisi çiftçisi genci kadını ile hep birlikte kaldıracağız. Merkez Bankası başkanı faizleri 3 katına çıktı. Dolar üç buçuk katına çıkmış Gezi’de olan bu bozuk düzene karşı isyan etmiş barış ve demokrasi isteyen insanları suçluyor. Diyanet Başkanı çıkmış faiz haram diyor. Bu insanların parası mı var? Faiz versin parayı, faizlerin yükselmesi ve dövizin yükselmesinin sebebi bu iktidar ve yandaş müteahhitleridir. Sonrada dönüp faiz harammış yastık altındaki parayı saklamak doğru değilmiş. Ancak bizim halklara bir vaadimiz var. Faizi de dövizi de senide düşürecektir; HDP bu 24 Haziran’da. Bugün doğa katliamı Hatay biliyor. HES’ler ile nasıl bir çölleşmenin yaşandığını, termik santralleri yapılanlar yetmiyormuş gibi 16 tane yolda bekliyor. Doğaya insana emeğe değer vermeyen her şeyi değersizleştiren bu iktidardan kurtulmamız gerekiyor. Sağlık eğitim haktır. İnsanlarımız hakkı ile bu konuda yararlanması için HDP gelmelidir. Zorunlu din dersi imam hatiplerin bu kadar çoğalması Türkiye’yi içinden çıkılmaz girdaplara götürür. Önce Erdoğan sorununu bitireceğiz ondan kurtulacağız daha sonra tüm sorunlarımıza çözüm bulacağız. Biz başlarken dedik ki 7/24 çalışacağız dedik ve öyle yaptık. Işıklarımız sarayın ışıkları sönsün diye sönmedi. Sandıklara sahip çıkmak için müşahit olacağız. Biliyoruz bunlar çalar huylu huyundan vazgeçmez ondan kaynaklı oylarımıza sahip çıkacağız. Ya Erdoğan rejimi ya demokrasi bizim tercihimiz açık ve nettir yılmaz güneyin dediği gibi dost ve düşman bilsin ki kazanacağız mutlaka kazanacağız.”