Temelli: HDP hakikatin sesini yükseltmeye çalışıyor

Aydın’da partisinin mitinginde konuşan HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ı hedef almasına “Senin ruh halin bozulmuş” sözleriyle cevap verdi.

Aydın’da partisinin mitinginde on binlerce kişiye seslenen HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, AKP’nin “Vakit Aydın vakti” sloganını hatırlatarak, “Ne Aydın vakti ne. Gitme vakti gitme. Gidiyorlar. Hepsini faşizmin çöplüğüne hep birlikte süpürüp atacağız. Şimdi Aydın’da halkların vekillerini, HDP’nin vekillerini parlamentoya gönderme vakti. 24 Haziran’a çok az bir zaman kaldı. Bir tarafta demokrasi diyenler, umut diyenler, Halkların Demokratik Partisi. Diğer tarafta zulüm, savaş, yolsuzluk diyenler. İşte şimdi 24 Haziran’da bu ikisi karşı karşıya gelecek. Ve biz kazanacağız. Dost ve düşman bilsin ki kazanacağız. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Halkların ve HDP’nin gücünü gördükleri için her tarafta HDP’ye saldırı olduğunu kaydeden Temelli, “Her türlü düşmanlığı HDP’ye karşı hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bütün televizyonlardan o taşıma suyu ile yapmış olduğu, Ödemişlileri alıp Denizli’ye götürdüğünde bu nefret tohumlarını ekiyor. Biz diyoruz ki; bu ülkeye barış gelecek. Bu ülkeye demokrasi gelecek. Bu ülkede ortak vatanımızda hep birlikte bir arada yaşayacağız. Onlar ise, sürekli halkları birbirinin karşısına getiriyorlar. İnançları karşı karşıya getiriyorlar. Ve bütün bunları yaparken tek dertleri iktidarda kalabilmek. Nefret söylemleri üzerinden iktidarlarını devam ettirmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Bir tane bile oy vermeyeceğiz. Kürt halkını düşmanlaştırarak, toplumu kamplaştırarak, oy devşirmeye çalışıyor. Önce 7 Haziran’a giderken hayata geçirdiklerini hayata geçirmeye çalıştılar. Baktılar olmuyor 1 Kasım senaryolarını hayata geçirmeye çalıştılar. Baktılar o da olmuyor. Efrîn’in heyecanı. Yetmemiş yetişememiş Kandil heyecanı geldi şimdi de. Kandil operasyonu ile oylarını artırmaya çalışıyor. O da yetmedi Minbic. Şimdi de o var önümüzde. Ama hiçbiri yetmiyor. Artık Türkiye halkları bu oyuna gelmeyecek. Kendi oyuna sahip çıkacak. 24 Haziran’da hep beraber bu oyunu bozacak. Bu oyunu bu halka tezgahlayanlardan 24 Haziran’da hesap soracak” ifadelerini kullandı.

HDP’nin her yerde hakikatin sesini yükseltmeye başladığını belirten Temelli, Erdoğan’ın etrafında kimse kalmadığı için promterle yaşadığını belirtti. Suruç’ta AKP’lilerin saldırısı sonrası yaşananları hatırlatan Temelli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerini eleştirerek, “Bizi eleştirdiği yetmiyor. Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret Odası gibi bir sürü sivil toplum örgütünü suçluyor. Olayın üstünü örtmeye çalışıyor. Çünkü yakalandılar. Çünkü bu provokasyonu yapanlar suçüstü yakalandı. Silahla seçim çalışması yapmak ne demek. Silahlarla gitmişler, o çete insan öldürmüş, insanları yaralamış, hastaneye götürüyorlar. Baba çocuklarına gitmek isterken hunharca katlediyorlar. Hem de polislerin gözü önünde hem de Valinin gözleri önünde. O kadar kamera kaydı varken çıkmış hala bizi suçluyor. Sen bizi suçlayacağına git suçluları yakala. Git suçluları bul. Ve dönüyor Diyarbakır Barosu’na laf ediyor. Diyor ki; biz bu baroyu zaten biliyoruz. Bilmiyorsun. Hiçbir şey bilmiyorsun. Ama biz o Dört Ayaklı Minare’nin önünde öldürülen Tahir Elçi’yi biliyoruz. Onun da hesabını soracağız” diye konuştu.

Temelli, “Paniklediler, telaşa düştüler. Hızını alamıyor; oturmuş 10 dakika Selahattin Demirtaş’ı izlemiş. Diyor ki; Demirtaş’ı takip ettim. Aferin hayatta ilk defa iyi bir şey yapmışsın. Ruh halini kötü gördüm diyor. Demirtaş içerde de dışarıda da direniyor. Onun ruh halinde bir şey yok senin ruh halinde bir şey var. Sen seyrettikçe esas senin ruh halin bozuldu” dedi.

Türkiye’nin her yerinde barışın ve demokrasinin sesini dillendirdiklerini belirten Temelli, şöyle devam etti: “Artık şirazesi kaymış. Artık ne yaptığını bilmiyor. Bugün ona biri daha eklenmiş. Sağlık Bakanı. Sözde Sağlık Bakanı. Diyor ki; ‘HDP’nin gövdesini ortadan kaldıracağız. Sağlık Bakanı’na yanlış ilaç vermişler. Kimyası bozulmuş. Neyi ortadan kaldıracaksın. Benim bildiğim bu ülkede hala Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı varsa; Yüce Divana Sağlık Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır. Sağlık Bakanı suç işlemiştir. HDP’yi hedef göstermiştir. İnsanları tahrik etmiştir. Tabi AKP bugüne kadar Yüce Divana gidecek tüm bakanlarını oy çokluğu ile kurtardı. Biliyorsunuz bir tane daha vardı. Hani dini hassasiyetleri yüksek ya; bakın bunlarda bir tane bakan vardı. Hani Bakara Suresi’ne makara suresi diyordu ya. Kimse bunları unutmuyor. Yaptığınız her şeyi not ettik hafızamıza. Biz de fil hafızası var. Yazılıyor bir tarafa. Biz iktidara geldiğimizde bir utanç müzesi açacağız. Bunların fotoğraflarını asacağız oraya. Bu yanlış ilaç içiyordu. Bu ruh sağlığı bozulandı diye yazacağız altına. Bunları o müzede sergileyeceğiz. Bir daha böyle bir iktidara izin verilmesin diye. “

24 Haziran’dan sonra Türkiye’nin önündeki bu en büyük sorunu ortadan kaldıracaklarını vurgulayan Temelli, şunları söyledi “Erdoğan sorununu bitirme zamanıdır. 24 Haziran’da bütün sorunları çözebilecek iradeyi hayata geçireceğiz. Sandıklardan güçlü bir irade çıkaracağız. Bir oy Demirtaş’a bir oy HDP’ye. Ondan sonra Türkiye’nin önü açılacak. Bakın Türkiye çok büyük sorunlarla boğuşuyor. Kürt Sorunu, yolsuzluk sorunu, işsizlik sorunu, kadınlara yönelik şiddet sorunu, çocuklara yönelik istismar sorunu, gençlerin sorunu. Hangi alana el atsanız sorunla karşılaşıyorsunuz. Ama bütün bunları çözecek olan topyekun demokrasi sorununun çözümüdür. Demokrasi sorununu çözmeden diğer sorunları çözmek mümkün değildir. Demokrasi sorununu çözmek de Kürt sorununun çözümünden geçiyor. Bunlar gidip Diyarbakır’da diyorlar ki; ‘Kürt Sorunu yoktur’ tabi ki ‘Kürt sorunu yoktur’ dersin. Sen gidip kurt akılılarla geziyorsun. Sonra da ‘Kürt sorunu yoktur’ diyorsun. Şimdi Kürtler sana sandıkta cevap verecek. Kürt sorunu var mı yok mu. Kürtlere kurt işareti yapanlara bir tek oy bile vermeyeceğiz.”

Gençlerin işsiz olduğunu ve Erdoğan’ın gençlere kıraathane vaat ettiğini belirten Temelli, “550 kütüphaneyi kapatmış şimdi diyor kıraathane” dedi. Diyanet İşleri Başkanı’nın AKP’nin propagandasını yaptığını da belirten Temelli, Diyanet İşleri Başkanına istifa çağrısı yaptı. Ekonomik krize de değinen Temelli, döviz ve faizlerin düşmesi için AKP hükümetinin düşmesi gerektiğini söyledi. Temelli, “AKP giderse ekonomi düzelir” dedi.

Konuşmasını Aydın’ın yerel sorunları ile devam ettiren Temelli, Aydın halkının ekonomik, ekolojik, sosyal ve toplumsal sorunlarının çözümünün de HDP’nin ortaya koyduğu demokrasi ilkeleri ile mümkün olduğunu söyledi.

Provokasyonlara gelmeyeceklerini dile getiren Temelli, şunları söyledi: “Çok az kaldı 24 Haziran’a. Bizimle beraber demokrasi mücadelesi verenler yan yana geldi bizimle 7 gün 24 saat çalıştı. Şimdi önümüzde 5 gün var. Bu 5 gün içinde de yine kararlı bir şekilde gece gündüz çalışacağız. Işıklarımız hiç sönmeyecek. Saray’ın ışıkları sönsün diye. Sadece oy vermeyeceğiz. Sandıklarımızın da peşine düşeceğiz. Çünkü huylu huyundan vazgeçmez. Oyumuzu çalarlar. Bu yüzden oyumuza sahip çıkacağız. Sandıkları terk etmeyeceğiz. Bu sayede 24 Haziran’da hep birlikte başarılı çıkacağız. Diyor ya HDP barajın altında kalırsa 400 vekil çıkaracağız. İşte bu oyunu bozmak için HDP barajı aşacak 80 değil 180 vekille o Meclis’e geri dönecek. Ve bu sayede Türkiye’nin önündeki barajı, demokrasinin önündeki barajı, HDP2nin önündeki barajı hep birlikte yıkacağız: taş olacağız Demirtaş olacağız başlarına düşeceğiz. Sizler umudun yolcularısınız. Sizler yürüdükçe demokrasinin barışın yolu açılır. Dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz yolumuzdan.”