UNİCEF'den işgale tepki: 4 çocuk öldü, 70 bini yerinden edildi

UNİCEF Genel Direktörü Henrietta Fore, Türk devletinin askeri operasyonlardan kaynaklı yaklaşık 70 bin çocuğun yerini terk etmek zorunda kaldığını en az 4 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 9’unun da yaralandığını duyurdu.

Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik devam ettirdiği işgal saldırılarına ve sivillerin hedef alınmasına Birleşmiş Milletlerin kurumlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. UNİCEF Genel Direktörü Henrietta Fore, yaptığı yazılı açıklamada Türk işgal saldırılarından kaynaklı Kuzey Doğu Suriye’de yaşananlara dikkat çekti.

4 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ, 70 BİNİ YERİNDEN EDİLDİ

Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü askeri operasyonlardan kaynaklı bugüne kadar 70 bin çocuğun yerinden edildiğini belirten Fore, “Askeri saldırılardan kaynaklı Kuzey Doğu Suriye’de an az 4 çocuk hayatını kaybederken, 9 çocukta yaralandı” dedi.

SİVİL MERKEZLER HEDEF ALINDI

Genel Direktör Fore devamla: “3 sağlık tesisi ve sağlık araçları ve bir okul saldırıya uğradı. Saldırılardan kaynaklı aynı zamanda Hesekê bölgesindeki yaklaşık 400 bin insanın su ihtiyacını sağlayan bir su istasyonu kullanılmaz hale geldi” ifadelerini kulandı.

‘170 BİN ÇOCUK İNSANI YARDIMA İHTİYAÇ DUYUYOR’

Devam eden askeri operasyonlardan ve şiddetten kaynaklı UNİCEF’in bölgede en az 170 bin çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğundan endişe duyduğunu belirten Fore, UNİCEF’in bölgeye yardım ulaştırmaya devam ettiğini söyledi.

Askeri operasyonlar devam ettikçe sivillerin bundan ciddi bir şekilde etkilenmeye devam edeceğine vurgu yapan Fore, her şart altında sivillerin ve sivil altyapının korunması gerektiği çağrısında bulundu.