‘1 Temmuz’a kadar Türkiye'nin dört yanında sokaklardayız’

Kadıköy'de toplanan kadınlar, 1 Temmuz’da yürürlükten kaldırılacak olan İstanbul Sözleşmesi'ni bisiklet sürerek protesto etti, 1 Temmuz'a kadar İstanbul ve Türkiye'nin dört bir yanında sokaklarda olacaklarını dile getirdi.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi'nin 1 Temmuz'da yürürlükten kaldırılmasını protesto etti. Bisiklet sürerek Kadıköy'de bulunan Yoğurtçu Parkı'nda bir araya gelen kadınlar, bisikletlerini renkli kumaşlar, bayraklar ve “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” yazılı dövizlerle süsleyip, üzerlerine “İstanbul Sözleşmesi bizim” yazılı önlükler giydi. 

Kampanya Grubu adına konuşan Selin Top, 1 Temmuz’un İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kalkacağının ilan edildiği tarih olduğunu anımsattı. İktidarın şiddet mağduru kadınları korumak yerine failleri koruduğunu ifade eden Top, mafyalaşmış iktidarın hesaplaşmasını yine kadınlar üzerinden gerçekleştirdiğini dile getirdi.

‘1 TEMMUZ’DA SOKAKLARA’

Kadınların hayatlarına sahip çıkmak için bir araya geldiklerini kaydeden Top, 1 Temmuz'a kadar İstanbul ve Türkiye'nin dört bir yanında sokaklarda olacaklarını belirterek tüm kadınları 1 Temmuz'da Taksim Tünel’de bir arada olmaya davet etti.

Açıklama sonrası bisikletleriyle Yoğurtçu Parkı’nda tur atan kadınlar sık sık “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” sloganları attı. Çevredeki yurttaşlar da eyleme alkışlarıyla destek verdi. 

Kadınlar ardından bisikletleriyle Caddebostan’a kadar giderek protesto eylemlerini sonlandırdı.