İstanbul’da ‘özgürlüğe yürüyoruz’ buluşması

İstanbul’da “Kadın kırımına, ırkçılığa, savaşa ve tecride karşı özgürlüğe yürüyoruz” buluşmasında bir araya gelen kadınlar, “Kadınlardan korksunlar, çünkü zaman özgürlük zamanıdır” diye seslendi.

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), “Kadın kırımına, ırkçılığa, savaşa ve tecride karşı özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla İstanbul Sultangazi ilçesinde bulunan Aşık Veysel Parkı’nda kadınlarla bir araya geldi. Buluşmaya, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Semra Güzel ve Serpil Kemalbay’ın yanı sıra İl Eşbaşkanı Elif Bulut, HDP Kadın Meclisi üyeleri, Kadın Zamanı Derneği üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı.

“Em li dijî qirkirina jinan ber bi azadiyê ve dimeşin” pankartının açıldığı parkın etrafı, buluşma öncesi polisler tarafından ablukaya alındı. “Bijî berxwedana zindanan”, “Tecrit son bulsun”, “Kadın kırımına dur de”, “Bijî tekoşîna jinan”, “Bê ziman jîyan nabe” dövizleri taşıyan kadınlar, “Her bijî”, “Em Kurd in”, “Jin jiyan azadî”, “Barış yaşatır, tecrit öldürür”, “HDP halktır, halk burada” sloganları atarak, zılgıtlar eşliğinde halaya durdu. 

İMRALI TECRİDİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Buluşmada ilk olarak konuşan TJA aktivisti Zekiye İlbasan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekti. Öcalan ile hiçbir şekilde iletişim kurulmadığını söyleyen İlbasan, tecridin kırılması için mücadeleye çağrısında bulundu.

Yoğun bir şiddet ortamının olduğunu ifade eden HDP İstanbul İl Eşbakanı Elif Bulut, Êzidî ve Afgan kadınların yaşadıklarına işaret etti. Bulut, barışa duyulan korkunun sebebini ise şu sözlerle belirtti: “Çünkü barış sürecinde gördük. Sayın Öcalan’la görüştüler, barış süreci halklara kazandırdı. Sistem sorunu, ekoloji ve kadın düşmanı politikalar var. Bu politikaları değiştirmek, yoksulluğu önlemek mümkün. Kadınları ve çocukları koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırıyorlar. ‘Bana bir hafta verin, Kürt sorununu çözelim’ diyen Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan’ı dinlemediler. Bizler halkız. Bu acıların geçidine izin vermeyeceğiz, kazanana kadar da mücadele edeceğiz.”

ABDULLAH ÖCALAN’IN FİKRİYATINDAN KORKUYORLAR

Daha sonra konuşan HDP milletvekilli Semra Güzel, yıllardır bu topraklarda erkek egemen zihniyetine karşı sokaklarda mücadele ettiklerini hatırlattı.  Irkçı politikaların bin yıldır devam ettiğine dikkati çeken Güzel, kadın öncülüğünde yaşamı yeniden kuracaklarını kaydetti. Kuzey ve Doğu Suriye’de yeni bir yaşamın yeşerdiğine dikkat çeken Güzel, “Rojava’daki yaşamın yeşermesi Sayın Öcalan’ın fikriyatıydı, bu yüzden bu fikriyattan çok korkuyorlar. Şu an Öcalan’a yönelik tecrit özel savaş politikalarının eseridir. Bugün yaşanan her şey cezasız kalıyor. Kadınlardan korksunlar, çünkü zaman özgürlük zamanıdır” ifadelerini kullandı. 

MÜCADELENİN ÖNCÜSÜ KADINLAR 

Konuşmaların ardından basın metnini okuyan TJA aktivisti Eylem Sarıca, 21’inci yüzyılın kadın devriminin yüzyılı olacağı inancını taşıdıklarını vurguladı. Kendi çıkmazları ve krizlerini yaşayan kapitalizmin yükselen kadın mücadelesi karşısında sarsıldığının görüldüğünü vurgulayan Eylem, tüm dünyada diktatörlüklere, katliamcı rejimlere ve kapitalist erkek egemen düzenin faşizmi ve ırkçılığına karşı yürütülen mücadelenin öncüsünün kadınlar olduğunun altını çizdi.

Ortadoğu’da bir savaş yürütüldüğünü ve bunun baş aktörünün AKP-MHP iktidarı olduğuna işaret eden Sarıca, şöyle dedi: “Biz kadınlar Rojava’da IŞİD’e, Afganistan’da Taliban’a, burada da erkek devlet iktidarına karşı özgürlük mücadelemizi yükselteceğiz. Demokratik, ekolojik kadın özgürlükçü bir yaşamın sadece kadınlara değil tüm topluma nefes aldıracağı gerçeği ile yeni yaşamın inşasında ve örgütlenmesinde öncü güç kadınlar olacaktır.”