İsveç'te 11 parti ve kuruluştan ‘İstanbul Sözleşmesi’ için açıklama

İsveç'te çalışma yürüten 11 parti ve kuruluş, ortak bir açıklama ile Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine tepki gösterdi.

Yapılan ortak açıklamada, kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla 2011 yılında Avrupa ülkelerinin imzaladığı İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Sözleşmesi”den Türkiye'nin  19-20 Mart gecesi Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla çekildiği hatırlatıldı.

Milyonlarca kadının iradesinin gasp edilerek alınan kararın yok hükmümde olduğunu vurgulayan 11 örgüt ve kuruluş, “Bu kararı tanımıyoruz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin yaşam haklarını ve İstanbul Sözleşmesini savunmaya devam edeceğiz” diyerek mücadelede kararlılık mesajı verdi.

Açıklamanın devamında, tüm dünyada ivme ve görünürlük kazanan kadın mücadelesinin Erdoğan'ın gözünü korkuttuğu için bir gece yarısı kararıyla kendi yaptığı anayasayı ayaklar altına alarak İstanbul Sözleşmesi'ni feshettiği belirtildi.

Türk devleti faşizminin günümüzdeki temsilcisi AKP-MHP ittifakının sözleşmeyi feshederek kadın düşmanı olduklarını bir kez daha tescil ettiklerini kaydeden parti ve kuruluşlar, şunları ifade etti:

“Bilinmelidir ki kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin yaşam haklarının hiç kimsenin iki dudağı arasından çıkacak bir karara bağlanmasına; hükümetin başta HDP olmak üzere Kürt halkına yönelik saldırılarını gündemden düşürmek, yaşadığı siyasi ve ekonomik krizi örtmek için, yaşam hakkımızı malzeme yapmalarına izin vermeyeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi Geri Gelecek! Kadınlardan korkuyorlar ve korkmakta da çok haklılar... Ancak gece yarısı alınan kararlarla kadınlara biat ettirebileceklerini, kadın mücadelesini engelleyebileceklerini düşünüyorsalar müthiş bir şekilde yanıldıklarını bilmeliler... Nasıl ki Ortaçağ karanlığında ‘CADI’ diye adlandırarak binlerce kadını diri diri yakmalarına rağmen bitiremediyseler, unutmasınlar ki biz o bitiremedikleri cadıların torunlarıyız, bize de diz çöktürmeyecekler... Avrupa Kadın Dayanışması olarak; kadınların iradesi gasp edilerek alınan karar, bizim için yok hükmündedir diyoruz ve İstanbul Sözleşmesi’ni geri getirinceye kadar sokaklardan çekilmeyeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.”

Açıklamanın altında Sara Kadın Birliği, Alevi Kadın Federasyonu, Asuri Kadın Federasyonu, Amara Kürt Kadın Meclisi, Kadın Barış İnisiyatifi, Mezopotamya Halk Kongresi, Mezopotamya Özgürlük Partisi, Mezopotamya Dayanışma Derneği, Dayanışma Derneği, Adalet Partisi Sosyalistler ile Fransız “Ni putes ni soumises” feminist hareketinden esinlenen “Neither Whores nor Doormats” (Ne fahişe ne boyun eğen) derneğinin başkanı Amineh Kakabaveh'in imzaları bulunuyor.