Şakran'da yemekler verilmiyor, tutsaklara şiddet uygulanıyor

İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 37 kişinin kaldığı koğuşa 11 kişilik yemek verildiği belirtilirken, tutsaklara şiddet uygulandığı açıklandı.

MA'nın haberine göre, İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutsaklara yönelik baskılar arttı. Şakran'da 11 kişi kapasitesi olan koğuşta 37 kişi tutuluyor. Tutsakların çoğu yerlerde yatarken, verilmesi gereken 37 kişilik yemek yerine 11 kişilik yemek dağıtılıyor. Ayrıca tutsakların özel eşyalarına keyfi bir şekilde el konuluyor.
 
İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan Hayriye Yağbasan, 6 Mayıs'ta arkadaşı Hediye Tekin'le açık görüş gerçekleştirdi. Yaşadıklarını arkadaşı Tekin'e anlatan Yağbasan, büyük baskı altında olduklarını söyledi.

37 KİŞİYE 11 KİŞİLİK YEMEK
 
Tekin, son dönemlerde 11 kişilik koğuşta 37 kişinin kaldığını ancak buna rağmen 11 kişilik yemek verildiğinin kendisine aktarıldığını belirterek, tutsakların sağlıklı beslenemediklerini söyledi. Tekin, tutukluların yeni koğuş için cezaevi yönetimi ile görüştüğünü, cezaevi yönetiminin söz verdiğini, ancak bu talebin de yerine getirilmediğini aktardı.
 
YORGAN VE YASTIKLARA EL KONULUYOR
 
Tutsak yakınlarının cezaevine gönderdiği eşyaların geç verildiğini, yorgan, yastık gibi eşyaların ise keyfi bir şekilde el konulduğunu söyleyen Tekin, “Yaşanan baskılara karşı tutukluların yaptığı protestolara karşılık disiplin cezaları veriliyor. Tutuklular insan hakları örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına mektup göndermek istiyor, ancak mektuplarına da el konuluyor. Kitaplar sınırlı veriliyor. Özellikle Kürtçe kitaplara keyfi bir şekilde vermiyorlar. Tutukluların fotoğrafları, özel eşyaları, radyolarına el konuluyor. Hastaneye gidiş gelişlerde birçok hakarete maruz kalıyorlar" dedi.
 
BAŞ GARDİYAN ÖNCÜLÜĞÜNDE ŞİDDET
 
Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde Kibriye adında bir gardiyanın olduğunu ve özellikle bu gardiyanın baş gardiyan olduktan sonra tutsaklara yönelik şiddet uyguladığını vurgulayan Tekin, “Arkasına bir grup alıp keyfi bir şekilde tutuklulara hakaret ediyor. Tutuklular bu tutuma karşı cevap verdiğinde hemen disiplin soruşturması açılıyor" diye belirtti.
 
'HERKES SES ÇIKARMALI'
 
Cezaevlerinde yaşanan baskılara karşı herkesin ses çıkarması gerektiğinin altını çizen Tekin, “Cezaevlerindeki sorunlar çözülene kadar kimsenin durmaması gerekiyor. Buna karşı çıkmazsak cezaevlerinde cenazeler çıkmaya devam edecek. İnsanım, demokratım, insan haklarını savunuyorum diyen herkes bu baskılara karşı ses yükseltmeli” dedi.