Britanya Kürt Kadın İnisiyatifi’nden 8 Mart programı

Britanya Kürt Kadın İnisiyatifi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 6-8 Mart tarihleri arasında panel, kültürel etkinlik ve kadın tutsaklara mektup gönderme başta olmak üzere bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Britanya Kürt Kadın İnisiyatifi, "Kadın kırımına karşı özgür kadını ve toplumu savunma" şiarıyla 3 gün boyunca bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.  Salgın nedeniyle özel ve özgün bir program hazırlayan Kadın İnisiyatifi, bu yıl kadın birliği ve dayanışmanın önemine vurgu yapacak. Kadına yaklaşımın özgürlük devrimine yaklaşım olduğunu vurgulayan Kadın İnisiyatifi, kadınların kolektif mücadelesinin erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi daha da büyüterek sonuç alacağına dikkat çekecek. 

Kürt Kadın İnisiyatifi, kolektif kadın mücadelesinin bir örneği olarak başta Londra olmak üzere ve Britanya’nın birçok kentinden politik kadın tutsaklarla dayanışma mektupları gönderilmesine öncülük edecek. 

İnisiyatifi mektup eylemine ilişkin şu çağrıda bulundu: “Beş bin yıllık egemen zihniyet, 21’inci yüzyılda da özgür kadın mücadelesine tahammül gösteremiyor. Geldiğimiz coğrafyada bütün kirli ve alçak yöntemler AKP-MHP faşist yönetimi tarafından Kürdistanlı ve Türkiyeli kadınlara dayatılıyor. Biz Kürdistanlı kadınlar olarak 8 Mart dolayısı ile bir kez daha sokaklara olacağız. Cezaevlerinde olan kadın arkadaşlarımıza kartpostallar göndereceğiz. Şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya için seni de yanımızda görmek istiyoruz.” 

Kürt Kadın İnisiyatifi tarafından yaklaşık 2 aydır çalışmaları sürdürülen ve hazırlıkları tamamlanan etkinlikler şöyle: 

6 Mart Cumartesi günü saat 18.30’da ''Kadın Kırımına Karşı Özgür Kadını ve Toplumu Savunma Zamanı'' konulu panel düzenlenecek. HDP milletvekili Meral Danış Bestaş'ın da yer alacağı, panelistler arasında Kadın Hakları Aktivisti ve Yazar Gönül Kaya ve antropolog ve Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Elif Sarıcan’da bulunacak. Etkinliğin Zoom linki: 572 342 2768 –Passcode: 700587 

 7 Mart Pazar akşamı saat 18.30'da gerçekleşecek kültürel etkinlik gününde Britanya ve bir çok ülkeden kadın sanatçılar sahne alacaklar. Sahne alacak sanatçılar arasında Xecê, Evin Şah, Suna Alan, Jala, Zeyno Durar, Nadia Visser, Paula Darwish, Ruken Yılmaz, Cemile Dinçer ve Amal Saeed Kurda yer alırken, dünyanın her yanından Kürt kadınları ile danışma videoları paylaşılacak. 

  Programın son günü 8 Mart, Pazartesi günü saat 11.00'da Harringay postanesi önünde bir araya gelinip, cezaevlerindeki politik kadın tutsaklara kart ve mektup postalayacak kadınlar, ardından saat 12.00'da Kadın Güç Birliği ile Wood Green Kütüphanesi’nin önünde bir araya gelecek.