Düsseldorf’tan Paris’e ana slogan: Jin Jiyan Azadî!

Avrupa kentlerinde yüzlerce kadın örgütü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bugünden alanlara çıktı. Jin Jiyan Azadî, 25 Kasım vesilesiyle alanlara çıkan Avrupa’daki tüm örgütlerin ortak sloganı oldu.

Almanya’nın Düsseldorf ile Fransa’nın Paris ve Montpellier kentlerinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle eylemler gerçekleştirildi.

DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldort kentinde “Jin Jiyan Azadî- Kadınlar yaşamı savunuyor” mottosu ile gerçekleştirilen yürüyüşü NRW YJK-E organize etti.

Saat 14.00’da DGB Haus önünde başlayan yürüyüşe NRW'nin farklı kentlerinden birçok kadın katıldı. Oldukça renkli geçen yürüyüşte birçok dilde yazılan “Jin Jiyan Azadî” ve “Kendini Savun”, “Organize et”, “Özgürlüğünü yaşa” gibi pankartlar taşındı. Jîna Emînî'nin dalgalanan saçlarını sembolize eden bayrağın taşındığı yürüyüşe Demokratik Alevi Kadınlar Birliği ise "Kendine inan, Güçlü ol, Kendini özgürleştir" pankartı ile katılım sağladı. 

İranlı bir grup kadın ise, İran’daki bütün politik tutsakların serbest bırakılmasını talep eden bir pankartla yürüyüşe katıldı.

Kimyasal silah saldırılarını kınayan bir pankartın da taşındığı eylemde yol boyunca Düsseldorf kamuoyuna dönük konuşmalar yapıldı. Jîna Emînî'nin İran ahlak polisleri tarafından katledilmesi üzerine iki aydır Rojhilat Kurdistanı ve İran’da ayaklanma yaşandığı ve Jin Jiyan Azadî sloganının bu ayaklanmanın sloganı olduğu belirtildi. Kürt Kadın Hareketi’nin ataerkil ve devlet şiddetini durdurmak için bu protestoları yeterli bulmadığı, bütün kadın hareketlerinin organizeli hareket etmesi ve direnişlerini birleştirmesi gerektiği vurgusu yapıldı. Coşkulu geçen yürüyüşte sık sık Jin Jiyan Azadî sloganları atıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te 100 kadın örgütü Republique Meydanı’ndan Nation meydanına yürüdü. En önde Kürt kadınları, Jin Jiyan Azadî Plaftormu ile birlikte 60 bin kadın hep bir ağızdan “Jin Jiyan Azadî”yi haykırdı.

Bu yıl Hepimiz Nous Toutes Hareketi’nin çağrıcısı ve 100 kadın örgütünün imzacısı olduğu yürüyüş, Requblique Meydanı’nda start aldı.

Kürt Kadın Hareketi TJK-F’nin öncülük ettiği Jin Jiyan Azadî Platformu’na eylemin en önünde yer verildi. Yürüyüş kolu hareket etmeden, Kürt kadınları kadın kırımına dikkat çekmek isteyen bir etkinlik gerçekleştirdi. Beyaz bir bezin üzerine “kadın kırımına son, bu kadınlar görünmez olmayacak” yazısının üzerine katledilen kadınların isimleri alandaki kadınlar tarafından yazılırken, kadın saçları bezde dalgalandırıldı. Ardından kadınlar birbirlerinin saçını örerken Kürt bir kadın, Piya Sara dansı ile alanda yerini aldı.

“Jin jiyan azadî” sloganı ve Nagihan ile Jîna’nın resimlerinin olduğu pankartı, “Kadın Yaşam Özgürlük, Yaşamı Savun” yazılı ve  Jîna, Sara, Rojbîn, Ronahî, Nagihan, Jîna, Sêvê, Fatma, Pakize ve Hevrîn’in de içinde olduğu 10 Kürt kadının fotoğraflarının olduğu pankartla saat 14.00’da yürüyüş kolu hareket etti.

Yol boyunca “jin jiyan azadi” sloganı susmazken, Farsça ve Soranî lehçesinde de diktatörlük rejimleri kınandı.

60 bin kadının katılım sağladığı Paris yürüyüşünde, kadın kırımı, Fransa’da 2022’de katledilen 119 kadının isimleri eylem alanını doldurdu; şiddete ve patriarkaya karşı sloganlar birbirine eşlik etti.

Kürt Kadın Hareketi kortejinde ise Fransız feminist sanatçılar kadın direniş şarkılarını seslendirdi. Mathilde, Sally, Dorely adlı sanatçılar, Kürt kadın hareketi ve İran’daki kadın direnişini selamlarken, “bu direnişi hep birlikte büyüteceğiz” dedi.  Türkiye’nin kimyasal silah kullanımı, katledilen Kürt kadınları, yaşanan baskı ve ölümler yapılan konuşmaların eksenini oluştururken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “erkeği öldürmek” felsefesi yol boyunca anlatıldı.

26 Kasım Cumartesi günü Jin Jiyan Azadi Plaftormu’nun öncülüğünde Paris’te İran’da direnişe destek yürüyüşüne çağrılar yol boyunca yapılırken, “jin jiyan azadî” yazılı stickerler de alanda yerini aldı. Birçok seçilmiş parlamenter, Kürt kadın hareketinin kortejini ziyaret ederek destek sunarken, kadınlar ellerinde kimyasalla katledilen kadın gerillaların fotoğraflarını da taşıdı.

Uzun bir yürüyüş parkurunun ardından Nation Meydanı’na ulaşan kadınları, İran’da yaşayan tüm halklardan kadınların oluşturduğu koro karşıladı. Ciao Bella marşının Farsça versiyonunu seslendiren kadınlara, “Jîna Emînî ölümsüzdür”, “Jin jiyan azadî” sloganı ile karşılık verdi.

Geç saatlere kadar süren yürüyüşten sonra Nation Meydanı’nda yapılan konuşmalarda, savaşa, ırkçılığa, kadına yönelik her türlü şiddete karşı kadınların sesi yükseldi.  Eylem, “hep birlikte direniş” şarkısı ile son buldu.

MONTPELLIER

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü çerçevesinde, Fransa’nın Montpellier kentinde binlerce kadın bir araya geldi.

Eylem Montpellier Demokratik Kürt Konseyi Kadın Komünü öncülüğünde şehrin en kalabalık meydanı olan Comedy’de gerçekleşti.

Fransız sol örgüt kadın temsilcileri ve feminist örgütlerin de destek verdiği eylemde bir araya gelen kadınlar “Jin jiyan azadî” sloganları eşliğinde kadına karşı şiddete hayır, dedi.

Eylemde, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in posterleri açıldı, farklı dillerdeki kadına karşı şiddete hayır dövizleri sergilendi.

Comedy meydanında, kadına yönelik şiddetin toplumsal etkilerini yansıtan bir gösteri de düzenlendi.

Tüm kadınların ortak platformlar yaratarak şiddete dur diyebileceği dile getirilen konuşmalarda daha çok örgütlenme çağrısı yapıldı.

Sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Jin Jîyan Azadî” sloganlarını dillerinden düşürmeyen kadınlar, kortej halinde Montpellier Valiliğinin önüne kadar bir yürüyüş düzenledi.

İranlı kadınlar ile valilik önünde buluşan kadınlar, daha sonra eylemlerini sonlandırdı.