HDP Kadın Meclisi, Kızıltepe’de tarım işçisi kadınlarla buluştu

HDP Kadın Meclisi, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde tarım işçisi kadınlarla buluştu.

HPD’nin “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmaları bu pazar günü Mardin’de devam etti.

Buluşmaya Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Parti Sözcü Ebru Günay, Milletvekili Semra Güzel, Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Kadın Koordinasyonu üyeleri Mediha Yüksel ve Latife Demirci Kahya, Kadın Meclisi üyesi Gülcihan Şimşek, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ, Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz, Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, Mardin İl Kadın Meclisi üyeleri ve önceki dönem HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu’dan bir heyet katıldı.

Kızıltepe ilçesinde salatalık, karpuz ve mısır tarlalarında çalışan kadınları ziyaret eden heyet, 45 derece sıcaklığın altında çalışmak zorunda kalan kadınların yaşadıkları sorunları dinledi.

Tarım işçisi kadınlar, güvenceli bir çalışma istedi. Çoğu lise, üniversite öğrencisi ya da mezunu olan kadınlar, sabah 6:00’dan akşam 18:00’e kadar 90 TL’ye çalıştıklarını anlattı  

Tarlada çalışan bir kadın yaşadıkları sorunları şöyle özetledi: "40 yıldır bu işi yapıyorum. Aldığımız para elbette yetmiyor. Günlük 100 TL alıyoruz. Elektrik ve su faturamızı ödeyemiyoruz.”

Parti sözcüsü Ebru Günay, kadınlarla her zaman dayanışma içinde olacaklarını vurgulayarak “Hem çalışma koşullarınızdan hem de kadın olmanızdan kaynaklı sıkıntılar yaşıyorsunuz. Bizler de bu sorunları birlikte mücadele ederek ya da dayanışarak çözeceğiz. Sesinizin ulaşmadığı yerlerde bu sorunlarınızı anlatacağız” dedi.