Kürdistan Bölgesi Kadın İttifakı kuruldu

Hewlêr’de dört parça Kürdistan’da kadın gücünü birleştirmek amacıyla çok sayıda kadın örgütü ve temsilciden oluşan Kürdistan Bölgesi Kadın İttifakı’nın kuruluşu deklere edildi.

Norveç’te faaliyetlerini yürüten Örgütü’nün destek verdiği İnsani Gelişim İçin Varız Örgütü ve Kadın Yüksek Meclisi’nin işbirliğiyle, Başûrê Kurdistan’ın Hewlêr kentinde, Kürdistan Bölgesi Kadın İttifakı’nın kuruluşu deklere edildi.

Kadın İttifakı’nın kurucularından Bahar Eli Kadir, Kadın İttifakı’nın 4 parça Kürdistan’daki kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Bahar Eli Kadir, “Çok sayıda kadın örgütü ve aktivisti bu ittifakın bir parçası. İttifakın temel amacı da kadınların gücünü birleştirmek, her türlü durum karşısında kadın ve örgütlerin birliğini oluşturmaktır. Bu şekilde Kürdistan Bölgesi’nde kadınların haklarını garanti altına almak istiyoruz” diye konuştu.

Koalisyonun kadınların durumunu iyileştirmek için kurulduğunu sözlerine ekleyen Bahar Eli Kadir, “Kadınların durumunu iyileştirmek, kadınlara ilişkin yasaları takip etmek ve uygulamak için bir koalisyon kurduk. Dolayısıyla Başûrê Kurdistan hükümetinin eğitim, öğretim, istihdam ve diğer birçok konuda kadınlar için neler yapacağını bilmek istiyoruz. Kadın dayanışmasının güçlendirilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Kadın örgütleri, Kadın Yüksek Meclisi, hükümet içindeki partiler, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kurumu ve ilgili taraflar olarak şiddetle mücadele için birlikte çalışmalıyız” dedi.