TAJÊ’den çalıştay: Önder Apo özgür olmalı

Şengal’de TAJÊ öncülüğünde “Önder Apo’nun Felsefesi Êzidî Kadınların Özgürlüğünün Temelidir” şiarıyla çalıştay düzenlendi.

Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) öncülüğünde Şengal’de “Önder Apo’nun Felsefesi Êzidî Kadınların Özgürlüğünün Temelidir” şiarıyla çalıştay düzenlendi. Çalıştaya kadın örgütleri temsilcileri, Özerk Yönetim ve çok sayıda kadın katıldı. Çalıştayda Abdullah Öcalan’ın yaşamını, mücadelesini konu alan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Rusya, Almanya ve Ermenistan’daki Êzidî Kadın Hareketi üyeleri de videolu mesaj gönderdi, paneller düzenlendi.

'ÊZİDÎ KADINLAR ÖNDER APO'NUN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE EDECEK'

Açılış konuşması yapan TAJÊ Sözcüsü Sabiha Sebri, Êzidî kadınlarının kendilerini Abdullah Öcalan’ın fikriyle tanıdığını ve büyük bir değişim yarattığını söyledi. Sabiha Sebri, şunları dile getirdi: “Önder Apo’nun fikir ve düşüncelerini tanıdıktan sonra Nisan ayı bizim için daha da değerli oldu. Nisan ayı Êzidî kadınların Önder Apo’nun fikrini tanıyarak, daha bir anlam kazandı. Êzidî kadınlar olarak Önder Apo’nun özgürlüğü için ne istenirse yapacağız ve mücadelemizi yükselteceğiz. Önder Apo’nun hayallerini gerçekleştirebilmek için kendimizi daha da örgütlememiz ve eğitmemiz gerekiyor. Önder Apo’nun fikir ve düşünceleri Êzidî kadınları karanlıktan çıkaran bir ışıktır. Êzidî adınlar olarak nasıl ekmeğe ve suya ihtiyacımız varsa, Önder Apo’nun düşünce ve fikirlerine de ihtiyacımız var. Şengal’de Êzidî kadınlar üzerinde birçok plan ve oyun var. Bugün burada yaptığımız toplantıyı çok önemli görüyoruz. 2014’ten önceki kadınlar değiliz, özgür düşüncelerle tanıştık. 4 Nisan vesilesiyle düşmanın kirli planlarının artık kabul etmeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.”
Çalıştayda Abdullah Öcalan’ın Êzidî kadınlara dair yaptığı değerlendirmeler de okundu.

YURT DIŞINDAN MESAJLAR

Çalıştaya gönderilen mesajlar şöyle:

“Almanya Êzidî Kadın Meclisi üyesi Xanê Agal: "Önder Apo’nun doğum günü bizim doğum günümüzdür. Önder Apo büyük bir ödül ve müjdeye doğdu. Önder Apo’nun felsefesini tanımasaydık, kendimizi kurtaramazdık. 2014’te fermanda Êzidî halkı büyük acılar çekti ve en çok kadınlar yara aldı. Yine en çok direnen de kadınlar oldu. Kadınlar özgür olmayana kadar toplum özgür olmayacaktır. Toplumumuz yok olma sürecindeydi. Önder Apo bize bunu gösterdi ve onun felsefesi bize bir ışık ve güç kaynağı oldu. Êzidî kadınlarının Önder Apo’nun fikir ve düşünceleriyle daha da büyük adımlar atacağına inanıyoruz."
Ermenistan’dan Seyrana Cellad: "Önder Apo fikirlerini tanıyarak, Êzidîleri daha çok tanıdık. Dostlarımızı ve düşmanlarımızı daha çok tanıdık. Önder Apo fikirleri sayesinde mücadelemizi yükseltebildik, direnişimizi artırabildik. Êzidî halkı el ele vermeli ve düşmana karşı birlikte durmalıyız."
Rusya’dan Asya Işık: "Rusya’daki tüm Êzidî kadınlar adına, Önder Apo’nun doğum gününü kutluyoruz. Önder Apo’nun fikir ve düşünceleri sayesinde özgürlük mücadelesini tanıdık. Biz Rusya’daki kadınları olarak Önder Apo’nun fikirleriyle kendimizi eğittik ve örgütledik.”

'YOK OLMAMAK İÇİN ÖZERKLİĞİMİZİ İNŞA ETMELİYİZ'

Abdullah Öcalan'ın Êzidîlere ve kadınlara dair düşüncelerine ilişkin düzenlenen seminerde konuşan TAJÊ Diplomasi üyesi Suham Şengali, “Birçok ülkede ve farklı zamanlarda devrimler yaşandı. Ancak kadınlara hiçbir zaman yer verilmedi. Önder Apo düşüncesiyle örgütlenen Kürdistan devriminin mücadelesinde kadınlara özel bir yer verilmiştir. Önder Apo, kadınlara çok önem verdi. Önder Apo, ‘Kadınlar özgür olmadıkça toplum özgür olmayacak’ dedi.  Önder Apo, Kürdistan devrimini toplumsal bir devrim haline getirmiştir” diye belirtti.
Şengal Özerk Yönetim Eşbaşkanı Riham Hesen ise demokratik ulus sisteminin önemine ilişkin düzenlenen seminerde şunları söyledi: “Demokratik ulus fikrini ile demokratik özerkliği birbirinden ayrı tutamayız. Êzidî toplumu olarak özerkliğimizi inşa etmezsek, yok olacağız. Önder Apo’nun fikirleri ve felsefesiyle demokratik özerkliğimizi inşa edeceğiz.”
Çalıştay “Bijî Serok Apo” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla son buldu.