Yüksekdağ hakkında yeni açılan davanın ilk duruşması görüldü

HDP’nin eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ hakkında “hükümeti aşağılama” ve “suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açıldı. Davanın bugün görülen ilk duruşmasında dosya, birleştirme talebiyle Ametd’den Ankara’ya gönderildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ hakkında 2016’da katıldığı televizyon programında yaptığı konuşmadan dolayı “hükümeti aşağılama” ve “suçu ve suçluyu övmek” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kandıra F Tipi Cezaevi’nde başka bir davadan tutuklu bulunan Yüksekdağ, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden (SEGBİS) katılırken, avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşma salonunun önünde saatlerce duruşmanın başlamasını bekleyen polisler, salon kapısının kapatılmasına izin vermeyerek duruşmayı koridordan izledi.

Başlayan duruşmada hakim, Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi ve Van 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin açılan dosyaların birleştirilme talebinin kabul etmediklerini belirtti.

Birleştirme talebinin reddine ilişkin söz alan Yüksekdağ, Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarla oldukça benzerliklerinin olduğuna dikkat çekerek, birleştirme talebini yeniledi. Duruşmasından 15 dakika önce haberi olduğunu belirten Yüksekdağ, esasa ilişkin savunma yapmayacağını söyledi.

Yüksekdağ’ın avukatları Mehmet Öner ve Serdar Çelebi de dosyaların birleştirilmesi yönünde talepte bulundu.

Hakim, dosyayı Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirilmesi talebiyle Ankara’ya gönderdi.

HAKİM’DEN YÜKSEKDAĞ’A SANSÜR

Kararın ardından Yüksekdağ’ın konuşmaya çalıştığı sırada hakimin SEGBİS siteminin hemen kapatma emri vermesi dikkat çekti.

DAVAYA İLİŞKİN

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "hükümeti aşağılama" ve "suç ve suçluyu övme" gerekçesiyle hazırlanan iddianamede, 2016 yılında HDP, DTK ve DBP'nin 5 Eylül 2016 yılında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevlerinin 2'inci gününde Med-Nuçe televizyon kanalına katılan Yüksekdağ'ın "Sanmasınlar ki sadece İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan'a bir tecrit uygulanıyor. Bugün asıl kendisini tecrit eden siyasi iktidardır...", "Kendisinden önceki siyasi iktidarlar gibi yine kanla, cenazelerle, ölümle, yasla beslenen bir siyasetle yol alamaya başladık" gibi sözleri hükümeti aşağılama gerekçesi sayıldı. İddianamede, Yüksekdağ'ın Türk Ceza Kanunu'nun 301/1-4 ve 215/1 maddeleri uyarınca 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.